Aşk Mı Sevgi Mi?

Sizlerden gelen soruları geniş geniş yorumlamak bana mutluluk veriyor. Öncelikle sorularınız için çok teşekkür ederim. Yazıların okunduğunu görmek de beni mutlu ediyor. Yıllardır sorulan bir soru ile yazı dizime devam ediyorum. Aşk mı sevgi mi? Bu sorunun genelde cevabı hep aynı. Ben farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlamak istiyorum. İşte benim cevabım:

Aşk mı sevgi mi?

Cevabı genelde ”aşk gelip geçicidir. Sevgi ise kalıcıdır.” şeklinde duyarız. Hatta çoğumuz da buna inanıyoruz. Ben bu cevabın altında yatan nedenleri düşündüm. Herkesin sevdiği bir şeyler vardır. İnsanlar, nesneler, inançlar, müzikler vb. örneği çoğaltmak mümkün. Ancak herkesin aşk kavramını yaşadığını göremiyoruz. İlahi aşkı bir köşeye koymak lazım. İşin din boyutu her zaman farklı bir yerdedir. Ben hiç sevgi üzerine bir tartışmanın yıllarca uzadığını görmedim. Aşk için ise yıllarca süren tartışmalar var. Buradan şunu çıkarabiliriz; aşk herkesin yaşamadığı, sevgi ise bir şekilde herkesin karşılaştığı bir durum. Yani aşk ulaşılması en zor duygulardan biridir. Hala tanımının yapılamadığı ve hala kimilerinin inkar ettiği bir duygudur. Buda aşkı hayatta farklı bir yere koymamıza neden oluyor. Aşkı tabiri caizse dibine kadar yaşayanlar bile bu sorunun yanıtını çevresinde gördüğü olumsuz olaylardan ötürü sevgi diye cevaplıyor.Yani bu cevabı verenleri eleştirmiyorum ama aşkın gücünü de hafife almamak gerektiğini düşünüyorum. Bence aşk diyenleri de yadırgamamalıyız. Bu kadar zor bulunan ve nadir görülen bir duygunun sevgiden üstün olma ihtimali çok da mantıksız gelmiyor.

Neden bu soru?

Nesiller boyu hep bir şeyin ayrımı yapıldı. Hep önümüze bir seçenek sunuldu. Zamanla insanlar da bir şeyleri bir şeylerden farklı görmek gerektiğini düşündü. Geldiğimiz nokta da renklerde bile ayrıma düşmüş durumdayız. Bunun doğurduğu ayrımcı zihniyetle aşk mı sevgi mi? diye bir sorabiliyoruz. Aşk içinde sevgiyi barındıramaz mı? Sevgi içinde aşkı barındıramaz mı? Ya da yaşadığınız duygunun aşk mı yada sevgi mi olduğunu neden ayırt etmek istersiniz? Hayat kavram çatışması yaşayacak kadar uzun değil. Anı yaşamayı neden düşünmüyorsunuz? Benim soruya cevabım anlattıklarımdan anlaşılacağı gibi tavuğun yumurtadan, yumurtanında tavuktan çıktığına inandığım dır. Aşk içinde sevgiyi, sevgi de içinde aşkı barındırır. Aşk sevginin tepe noktasıdır. Sevgi aşkın iniş ve çıkışlarında var olan genel duygudur. Elbette iki cümle ile net bir şekilde ifade edilmeyecek iki duygudan bahsediyoruz. Ancak hayat buna kafa yoracak kadar uzun değil. Kavram çatışması veya seçeneklerle uğraşmayın. İkisinden hangisini yaşıyorsanız güzel duygular içerisindesiniz demektir. Siz bunu kaybetmemek için ne yapabilirim? sorusuna daha fazla kafa yorun. İyilikler her zaman daha fazladır. Bizim en büyük hatamız onları görmek yerine kötülüklere odaklanmamız dır.

Sizlerde görüşlerinizi konu altında paylaşabilirsiniz. Yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.