Bebeğin Kalp Atışı Hangi Haftada Duyulur?

Hamileliğin başlangıcından itibaren her anne adayı farklı durum ve belirtiler yaşayarak zorlu bir süreçte ilerler. Ama bu zorluk ne kadar sıkıntılı görülse de bir o kadar da anlamlı ve özel anlardır. Her anne adayı farklı belirtiler yaşar. Aslında her anne adayının birbiriyle kıyaslama yapması hiç doğru değildir. Hepsi farklı belirtiler yaşayıp farklı zamanlarda ilerleme ve değişiklikler yaşar. Bana niye olmadı yada ben niye böyle değilim yoksa bir sorun mu var gibi endişeler kıyaslama açısından hiç doğru bir davranış değildir ve boş yere anneyi sıkıntıya bile düşürülebilir. Her bünye ve hamilelik anne adayının yapısına ve bebeğin gelişimine göre değişiklik gösterir.Anne adaylarının farklı anne adaylarıyla kendini kıyaslaması tedirginlik ve endişe yaşamasına sebep olur. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki her anne adayı farklı belirtiler yaşayıp farklı süreçten geçer bu yüzden kimseyle kendinizi kıyaslama yapmayın.

Anne adaylarının hamile olduğunu öğrendikten sonra ilk tedirginliği de acaba sağlıklı mı, kalp atışı endişesidir. Bu konuda farklı bir tedirginlik içinde olan anne adayları, bebeğinin kalp atışının duyulmamasını sorun ederler. Onları rahatlatmanın tek yolu bebeğin kalp atışlarını duymalarıdır. Ancak hamilelik ve doğum belli süreçlerden geçmektedir. Bu konularda bilinçli olan anne adayları nasıl hareket edeceğini ve gelişmelere nasıl tepki vereceğini daha iyi bilir. Bebeğin kalp atışının bile belli dönemde duyulacağını bilmek, anne adayı için oldukça rahatlatıcıdır.

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulmalıdır?

Yazıya başlarken anlattığım o kalp atışını duyamama tedirginliğini anne adayları yaşamamalıdır. Çünkü bu anne adayına stres yaşatır ve bu stres de hamilelik üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Stresli bir anne adayı hem kendine, hem de bebeğine zarar verir. Aynı zamanda gebeliğin hassas olan ilk trimesterinde gebeliğini riske atacaktır. Gebelikte bebeğin kalp atışları bazen farklı haftalarda izlenebilir.  Gebelik döneminde bazı anne adaylarında 6 haftalık bir süreçte yapılan gebelik kontrolünde bebeğin kalp atışları görülebilir. Ancak çoğu gebede bu izlenim 6 haftalık hamilelik döneminde bebeğin kalp atışları normal usg ile görülemeyebilir.Riskli gebelerde alttan usg ile bakılabilir. Anne adayına yapılacak doppler ultrason sayesinde bebeğin kalp atışlarını dinlemek mümkün olur. Gebelerde en rahat şekilde 10 ve 12 haftalarda bebeğin kalp atışları dinlenebilir. Bebeğin kalp atışlarının duyulmasından itibaren, gebelik süresince kalp atışlarının izlenmesi gerekmektedir.  Bebeğin kalp atma ritmi ve kalbinin yapısı farklı dönemlerde değerlendirilmektedir. Ancak değerlendirmenin sağlıklı olarak yapılabilmesi için, gebeliğin 20 haftalık olması gerekmektedir. Bu şekilde kalp kapakçıklarında, kalpte herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilebilir.

Bebeğin Kalp Atışı Duyulmuyorsa?

Gebelikte bebeğin kalp atışlarının normal olarak duyulduğu 6 .haftadan sonra, kalp atışlarının duyulamaması ve izlenememesi halinde bebeğin ölü olduğu düşünülebilir. Bunun yapılacak özel ultrason yöntemiyle belirlenmesinden sonra teşhis edilmesi mümkündür. Bunun teşhis edilmesi halinde bebeğin kürtaj yapılarak alınması gündeme gelir. Çünkü bebeğin anne adayının rahminde bırakılması hem sakıncalı, hem de mümkün değildir.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları,bebeğinin kalp atışlarını duymak ve hareketlerini hissetmek konusunda oldukça hassastır. Çünkü bu onlara hem sağlıklı olduğu düşüncesi hem de var olduğu düşüncesini yaşatacaktır. Bebeğiniz size varlığını 5 ya da 6 haftadan itibaren kalp atışlarıyla hissettirmeye başlar. Bebeğin hareketleri ise 7 haftadan itibaren başlar. Fakat anne adaylarının birçoğu bu hareketlerin farkına varamaz. Ancak 14 ve 26 haftalık gebeliklerde bunlar hissedilebilir. Bunları hissetmek daha önceden doğum yapmış kadınlarda daha kolay olur. Bir de fazla kilolu olmayan zayıf anne adayları bu konuda daha şanslıdır. Zayıf anne adayları hareketleri daha çabuk hisseder.

Bebeğin Kalp Atışı Hangi Durumlarda Geç Duyulur?

Bazı gebelerde, hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta
 gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Tıpta anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak tanımlanan bu tür gebeliklerin tek bulgusu kesede bulunan embriyoyu görememek ve bebeğin kalp atışlarını izleyememektir. Bu tür gebeliklerde anne adayında yumurtlama olduktan sonra, baba adayından gelen spermle döllenme meydana gelir.Döllenmiş olan yumurta anne adayının tüplerinde ilerleyerek, rahim duvarına tutunmayı başarır. Hücrelerin zamanla gelişmesi kesenin meydana gelmesini sağlar. Bu plasentayla beraber embriyonun gelişeceği yerdir.
Normal gebeliklerde son adet tarihinden itibaren yaklaşık olarak 5 hafta sonra yapılan ultrason muayenesinde kesenin içindeki bebek izlenebilir. Gebelerde embriyonun izlenmesi ve bebeğin kalp atışlarının duyulması genellikle bu dönemde olur. Ancak doğru bir teşhis koymak için aceleci davranmamak daha doğru olur. Bunun sebebi anne adayının yumurtlama döneminin daha geç olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden yakın dönemde yapılan tetkik yeniden tekrarlanmalıdır. Genellikle adet döngüsü düzensiz olan, yumurtlama düzeni değişik olan ya da son adet tarihini doğru olarak hatırlamayan kadınlarda bebeğin izlenmemesi ve kalp atışlarının duyulmaması sorunu yaşanabilir. Bu yüzden gebelere boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Boş gebelik durumu herhangi bir belirti vermez. Anne adayları normal gebeler gibi bir hamilelik dönemi yaşarlar. Bunun tek belirtisi kesenin içindeki embriyonun ve kalp atışının izlenmemesidir.

Anne Adayına Boş Gebelik Tanısı Konulursa Ne Olur?

gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Eğer bu yapılmadığı takdirde boş kese, kadında şiddetli ağrı ve kanama gibi etkilere neden olabilir.Bu etkilerle birlikte kadında düşük olayı meydana geleceğinden, daha ağır bir süreç yaşanacaktır. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 3 adet dönemi geçene kadar gebe kalınmaması önerilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.