Bebekler Anne Karnında Neleri Hisseder?

Her ebeveyn çocuklarının sağlıklı yetişip büyümesini ister. Ama bunu yaparken bebeğin gelişiminin em bebeklikte hem de anne karnında başladığının farkında değillerdir. Yapılan bir çok araştırmada kesin olarak kanıtlamamış olmamasına rağmen; bebeğin anne karnındayken , annenin psikolojisini hissettiğini vurgulamaktadır.

Anne mutlu ve huzurlu hamilelik geçirmeli

Bu araştırma sonucunda da, annenin hamileyken psikolojisinin iyi olmasının bebeği de etkilediği, bu yüzden de annenin hamileyken mutlu ve huzurlu bir hamilelik geçirmesi gerektiği görülmektedir.

Annenin sağlığı ve mutluluğu, bebeğin de sağlıklı ve mutlu olduğunu gösterir. Anne hamileyken travma yaşamamalıdır. Eğer planlı bir hamilelikse, sorun ve problemler önceden halledilmiş olacağından travma yaşama olasılığı olmayacaktır.

Hamilelikte Travma Yaşanmamalı

Hamilelik sürecinde annenin zaten duygusal değişim geçiriyor olacağından en ufak bir olay anne adayının travma yaşamasına ve bu da bebeğin aynı duyguları hissetmesine sebep olacaktır.

Anne adayının üzücü şeylere maruz kalması bebeği de olumsuz etkiler. Bebek sadece annesinin değil çevresindeki seslerinde farkında olur hamileliğin ilerleyen dönemlerinde. Yani en ufak anne-baba tartışmasını bile bebek anne karnında hisseder ve duyar. Bunun için anne ve baba adayları çocuk sahibi olmadan önce buna kendilerini hazır hissetmeli ve ona göre hazırlık yapmaları gerekir.

Anne Karnında Bebek Sesleri Ne Zaman Duyar?

Anne karnında ilk beş haftanın bitiminden sonra bebeğin iç ve orta kulağı tamamlanmış olsa da, ses dalgalarını duyabilmesi için 17. haftayı beklemesi gerekir. 17. hafta da fetus, titreşimlerle ana rahmine iletilen sesin yine rahim içerisindeki sıvıda yaptığı titreşimleri kulak ve iç kulakta hissetmeye ve duymaya başlar. Bebekler bu dönemde ani çarpma gibi seslere sıçrayarak tepki gösterebilir.

Anne karnında bebek ilk olarak annenin bağırsak ve kalp sesini duyar ve daha sonra da annesinin sesiyle tanışır. Bir süre sonra dış dünya ile tek ilişkisi olan bu duyma fonksiyonunun önemini kavrayacak ve bu duyduğu sesin kendi yaşamının bağımlı olduğu kişinin sesi olduğunu hissedecektir. Bu sesi duymak ona huzur verecektir.

19 ve 20. haftalarda sizin dışarısı ile olan seslerinizi de duymaya başlar. Dışarıdaki sesleri de bir miktar filtre edildikten sonra duymaya başlar. Sizin sesiniz yanında yaşadığınız evdeki, sokaktaki yüksek sesleri de duyacaktır. Babaların seslerini duyurmaları için 20-21 haftaları beklemeleri gerekir 24. haftadan sonra ise etraftaki diğer bütün sesleri de duyar. Zaman geçtikçe de bebek, annesinin sesini ayırt etmeye başlar ve bu da anne bebek arasındaki ilk bağı kurar.

Annenin hamileyken yaşadığı üzüntü,travmalar,düşünceler,kaygı ve endişeler bebeği olumsuz yönde etkiler. Anne karnında bebeğin bunlara maruz kalması, doğduktan sonra bebeğin karakterini etkiler.  Bu nedenle, anne adayının psikolojisi ve ruhsal durumunun normal ve normalin üstünde olmalı, hem onun rahat bir hamilelik geçirmesini hem de doğum sonrası bebeğinin ruhsal durumunu olumlu derecede etkilemektedir.” Yani bebeğinizin daha mutlu ve huzurlu bir hayatı olsun istiyorsanız bu siz ebeveynlerin elinde de diyebilir. Bu yönde annenin yanı sıra babanın da eşine desteği ve bu konumu sağlaması oldukça önemlidir.

Yapılan araştırmaların sonucunda bunun kanıtını ise şöyle belirtebiliriz aslında. Doğumdan sonra bebeğin annesinin sesine olumlu tepki vermesi ve genelde annesinin sesini duyduğunda sakinleşmesi rahim içi yaşamda anımsadığı ve en iyi bildiği sese verdiği tepkidir. Bu da anne karnında ki bebeğin annesinin sesini duyduğunu ve onun duygusal gelişimlerinden etkilendiğini kanıtlıyor bizlere.

Size tavsiyemiz, bebeğinize yoğunlaşın ve onun için, bebeğin anne karnında tepkilerini zenginleştiren güzel şeyler dinleyin, uzun ve yorucu olmayacak şekilde yürüyüşler yapın, hoş ve temiz bir ortamda bulunun, mutlu olabileceğiniz şeyleri yapın, her gün birkaç saat, bebeğiniz hakkında güzel şeyler düşünün veya onun için dua edin veya buna benzer sizin için çok özel ve değişik bir şeyler yapın. Bu hem size hem de bebeğinize huzur verecek ve daha anne karnındayken bebeğinizin daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.