Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebeklerle ilgili aklımızda bir çok soru var. Her geçen yüzyılda yeni bilimsel bilgilere ulaşılabiliyor. Hala keşfedilmeyi bekleyen bir çok bilgi de bizi bekliyor. Bizim yaptığımız araştırmalara göre bebeklerde en çok merak edilen konulardan birisi de ne zaman oturacağıdır. Bu konu ile ilgili detaylı bir yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeklerin oturma ve yürümeyle ilgili bir sırası vardır. Elbette bazı bebeklerde bu sıralama değişebilir. Özellikle bazı bebekler emeklemeden yürümeye geçebilirler.

Bebekler Şu Sıra İle Yürürler:

İlk önce yüz üstü yatar pozisyonda iken başlarını ve omuzlarını kaldırmayı,

Ardından oturur pozisyona getirildiğinde başını bir kaç saniye de olsa dik tutabilmeyi,

Destekle oturabilmeyi,

Desteksiz oturabilmeyi,

Destek alabileceği bir nesneden tutunarak kalkabilmeyi,

Emeklemeyi

Yürümeyi öğrenirler.

Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

Bu konuda farklılıklar olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Çevresinde yeni doğmuş bir bebek olmayan ya da hiç bebek büyütmemiş birisi genelde merak eder ve geçirir kafasından “bebekler ne zaman oturur, emekler ve yürür?” gibi soruları… Yukarıda da ifade ettiğim gibi her bebekte bir olmasa da 3. aydan itibaren başını bir kaç saniye de olsa tutmayı başarabilen bir bebek aslında oturmanın ilk adımlarını da atmış olur. İlk bir yıl içinde çok hızlı gelişen ve büyüyen bebeklerin kas gelişimleri ile oturmaları da kolaylaşır.

4. ayına gelmiş bir bebek birinin kucağında sırtından desteklenerek kısa süreli oturtma pozisyonuna getirilebilir. Ancak bu alıştırma bu ayda çok uzun tutulmamalı. Gün içinde ara ara tekrar edilmelidir.

Etrafınızdaki büyük ve tecrübeli kişiler bu konuda 2’ye ayrılabilir. Kimisi 4. ayın bebeğin oturtulması için oldukça erken olduğunu düşünürken, kimisi de kendi kucağına alır ve bebeği oturtmaya çalışır.

Bebekler ne zaman oturur sorusuna 4.aydan itibaren oturtma alıştırmaları yapılabilir şeklinde verilen cevaba ek olarak, 5. ayda sağına, soluna ve arkasına yastık konularak 10′ ar dakikalık oturtma alıştırmaları yapılabilir, diyebiliriz. Bu alıştırmalara yine gün içinde tekrarlı olacak şekilde yapılırken, bebek bu esnada kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü bebek 4. ve 5. aylarda uzun süre oturur pozisyonda kalırsa, bir süre sonra yorularak devrilir.

Ve nihayet 6. aya gelindiğinde bebeklerin büyük bir çoğunluğu desteksiz bir şekilde oturabilir hale gelirler. Eğer bebeğiniz 6. ayına gelmiş ve hala bağımsız şekilde tek başına desteksiz oturamıyorsa endişelenmeyin. Bebeklerin desteksiz oturması 7. ve 8. aylarını bulabilir.

Bebeklerin Oturması konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maalesef bebekleri oturur vaziyette bırakıp, bebeklerin düşme ve hatta kırık olayları görülebiliyor. Bir çoğumuz bir süre sonra bebeklerin artık durabileceğini düşünerek bir kaç dakikalığına bırakabiliyoruz. İşte bu durumlar bize acı faturalara neden olabiliyor. Çocuğunuzun bilinçli davranamadığını kabul etmek gerek. Bir an aşağı inmek isteyebilir, dengesini kaybedebilir. Özellikle koltuk gibi yüksek yerlerde bu riski almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bazı hanımlar genelde ”benim çocuğum emeklemiyor” diyor. Her an emeklemeye başlayabilir. Emeklemeyi öğreneceği zamanın o olup olmayacağını bilemezsiniz. Tedbiri hiç bir zaman elden bırakmamanız gerekiyor.

Sizlerde bu konu ile ilgili olarak düşüncelerinizi bize yazabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.