Cep Telefonunun Zararları

Cep telefonu kullanımının zararları hakkında detaylı bir konu hazırlamaya çalıştım. Her ne kadar çoğumuz cep telefonu kullanmaktan vazgeçmesek de en azından yaşayabileceğimiz sorunları bilmemize yarayacaktır. Ayrıca çeşitli önlemlerle zararlarını azaltma şansımızda olacak. Konu uzun ve detaylı olduğundan okumaktan sıkılabilirsiniz. Bu nedenle aradığınızı kolay bulmanız için başlıkları sık sık ayırdık.

Şiddetli Baş Ağrılarına Sebep Olabilir

Cep telefonları her yöne mikrodalgalar yayarak çalışır. Yapılan araştırmalarda bu dalgaların kemik ve yumuşak dokudan birkaç santimetre ilerlediği ve enerjisinin de orada yani beyin ve sinir dokusunda emildiği gösterilmiştir.  Uzun süreli telefon konuşmalarının (ki bunun tanımı altı dakika ve üzerindeki konuşmalardır) kulak ve beyin dokusunun ısısını artırdığı ve baş ağrılarına neden olduğu, bizlerin kolayca hissedebildiği etkileridir.

Amerikan Pediatri Akademisi çocukların dokularının daha ince ve yumuşak olmasından dolayı bu elektromanyetik dalgalara daha kolay maruz kaldıklarını bildirmiştir.  Beyin dokusu da 20 yaşa kadar gelişmeye devam eden bir dokudur; yani inşaat o zamana kadar devam etmektedir.  İnşaat esnasında katlar çıkarken sürekli depremler gerçekleşirse o zaman o yapının sorun çıkarma ihtimali mantıken artmakla birlikte sağlamlığı tartışılabilir.

Bu düşünce aslında birçok çalışma tarafınca desteklenmektedir.  İnsan vücudunda her gün kanser hücreleri oluşmaktadır ancak bunlar savunma sistemi tarafınca tespit edilip, yok edilirler.  Oysa 2008’de İsveç bilim adamları tarafınca yapılan bir araştırmada 20 yaşından önce cep telefonu kullanan kişilerde beyin tümörü (gliom) ve işitme kaybına yol açan kanser (akustik nörom) gelişme oranı tam dört misli artmaktadır.  20 yaşından sonra kullananlarda ise iki misli artmaktadır.  Bu da bu dalgaların gelişmekte olan bir beyne etkisinin daha çok olduğuna işaret etmektedir.  Çalışmayı yürüten bilim adamları 12 yaş altında çocukların cep telefonu kullanmamalarını önermekle birlikte 12 yaş üstündeki çocukların daha çok kısa mesaj ile iletişim sağlamaları gerektiğini belirtmiştir.
Hindistan’da yapılan bir başka bilimsel çalışmada kanser hücrelerini saptayıp yok eden savunma sisteminin bu elektromanyetik dalgaların bulunduğu ortamda tam randımanlı çalışmadığını göstermiştir.  Cep telefonu kullanmayanların vücudunda %4 oranında DNA hasarı bulunurken,  kullanalar arasında ortalama %40 oranında DNA hasarı saptanmıştır.  Bu da gelişen kanser hücrelerinin daha çok sayıda oluşup, kolayca büyümeye devam edeceği anlamına gelmektedir.

İşitme Kaybı Yaşayabilirsiniz.

2008’de Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi günde bir saat veya daha fazla cep telefonu kullananlarda işitme kaybı gelişme ihtimalinin arttığını bildirmiştir. Bunun dışında bir çok araştırmayı bahsi geçen maddeye ek gösterebiliriz. Son dönemlerde yabancı basında da sık sık bununla ilgili haberler çıkmakta

Cep Telefonun Göze Zararları

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada cep telefonlarının yaydığı şiddetteki mikrodalgaların özellikle çocukların göz merceklerine erişkinlerinkine kıyasla daha zarar verici olduğunu göstermiştir.  Buna benzer çalışmalarda bu dalgaların göz dokusunu etkileyerek katarakta benzer zarara yol açabileceği de saptanmıştır.

İşin kötü tarafı bu tarz ışınların yol açtığı zararlar birçok yıl sonra karşımıza çıkmaktadır.  Bu cihazların kullanımlarının daha yakın geçmişte başladığını düşünürsek, bizi ve çocuklarımızı ileride ne bekliyor tam bilemeyiz.  Yetmiyormuş gibi çoğu ülkede bu konuda kontrol edici yasalar da yoktur.  Bu nedenle mevcut veriler hakkında bilgi edinip kendimiz ve çocuklarımız ile ilgili kararlar almamızda büyük fayda var.

Cep Telefonlarının Çocuklara Zararları

Cep telefonlarının yaygınlaşması ve özellikle ebeveynlerin ”susturucu” olarak gördükleri cep telefonlarının çocuklarımıza olan zararlarını okuduktan sonra bu tercihinizi bir daha düşünebilirsiniz. Telefonun zararları bölümünü paylaşırken çocuklara olan zararları benim en çok önemsediğim şey.

Günümüzde cep telefonları çocuklar, ergenler ve gençler için olmazsa olmaz bir teknolojik ürün haline gelmiştir. A.B.D.’de yapılan araştırmalara göre 2010’da 12 ile 17 yaşları arasında çocukların %75’i kendi cep telefonlarının sahibidir.

 Akıllı telefonlar ise Oyunların da dahil olduğu çok çeşitli fonksiyonları sebebiyle tercih edilen cep telefonu türü olmuştur. Çocuklarda akıllı telefonların yararları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Dolayısıyla akıllı telefon sahibi olması için de doğru yaşı en iyi siz bilebilirsiniz.

Çocuklarda akıllı telefonların yararlarından biri acil bir durum olduğunda, polisle, itfaiye ile iletişime geçebilmesi veya ambulans çağırabilmesidir. Diğer açıdan siz de acil olarak ulaşmanız gerektiğinde bir aramayla çocuğunuza erişebilirsiniz. Her gün sosyal alanlarda yaşanan birçok üzücü olay, cep telefonu sahibi olmayı ölüm kalım meselesi haline getirebilmektedir. Akıllı telefonlar GPS takibi ve güvenlik uygulamaları sayesinde de ihtiyaç duyulduğunda çocuğunuzun izlenebilmesini sağlar.

Çoğu oldukça yüksek fiyatlı olan akıllı telefonlara iyi bakmak ve ona bir şey olmadığından emin olmak çocuğunuza sorumluluk almayı öğretebilir. Akıllı telefonun kullanım miktarı konusunda sınırlamalar koyabilirsiniz. Bu sayede sizin belirlediğiniz limitler dahilinde kalmayı da öğrenecektir.

Çocuklarda akıllı telefon olması, geç kaldığında endişe duymadan arayarak ulaşmayı, planlarında bir değişiklik olduğunda size kolaylıkla haber verebilmesini sağlar. Eğer okul servisi gecikirse veya bir arkadaşına uğraması gerekirse, boş yere endişelenmeniz gerekmez.

Ayrıca akıllı telefonlar bazı okullarda bir eğitim aracı olarak da kullanılmaya başlamıştır. Küçük çocuklar için eğitici oyunlar, daha büyükleri için dil eğitimi uygulamaları çok çeşitli seçenekler mevcuttur.

Ancak akıllı telefonlar okulda oldukça dikkat dağıtıcı olabilir. Mesajlaşma, oyun oynama gibi aktiviteler çocuğunuzun odağını derslerden uzaklaştırabilir. Akıllı telefonlar internet erişimi ve kamera kullanımı sebebiyle sınavlarda kopya çekmek için kullanılabilmekte, bazen uygunsuz resimler çekilebilmekte ve telefonlar arasında gönderilebilmektedir.

Okul hayatında büyük bir problem olan zorbalığın da sanal ortama taşınabildiğini, sanal dünyada yazılan ve paylaşılan içeriklerin kurban tarafında olan öğrencileri önemli ölçüde incitebileceği hatırlanmalıdır.

Çocuklarda akıllı telefonlar, çoğu konuda olduğu gibi kararında ve sorumlulukla kullanılması durumunda yararlarını gösterir. Geniş erişim ağı ve işlevleri sebebiyle akıllı telefonların zararlarından, bilinçsiz bir çocuğu korumak zordur. Bu sebeple çocuğunuzun yaşına değil, olgunluğuna göre karar verebilir ve kendisine uygun bir akıllı telefon kullanmasına izin vermeyi düşünebilirsiniz.

Bu videoda çocuklara olan zararları detaylı şekilde anlatılıyor. Uzun yazıyı okumak istemeyenler için bu video ile özet geçebilirsiniz. Ancak yazıda çok daha detaylı bir bilgi yer alıyor.

Cep Telefonun Zararlarını Azaltan Yöntemler

Olası tehlikelere ve risklere rağmen bugün artık yediden yetmişe herkesin cep telefonu kullandığı ve cep telefonu olmadan kendini çıplak hissettiği malum. Bu durumda muhtemel risklerden korunmak için bazı önlemler almamız yerinde olacaktır kanaatindeyim.

Cep telefonları kulağa götürülerek değil kulaklıkla, eğer bu mümkün olmazsa hoparlör açılarak uzaktan görüşme yapılmalıdır.

Cep telefonları, özellikle ilk arama yaparken en yoğun radyasyon yaymaktadır. Birini aradığınızda iletişim sağlanmadan kulağınıza götürmeyiniz.

Cep telefonlarını belinizde ya da cebinizde değil, çantanızda taşıyınız ve bedeninizden uzak tutunuz.

Cep telefonlarını ve diğer elektronik cihazları, yatak odanızda bulundurmayınız.

Cep telefonu görüşmeleriniz günde yarım saati aşmamalıdır. Mümkünse kablolu telefonları tercih ediniz.

Sinema, tiyatro veya konferans gibi topluluklarda tamamen kapatınız. Çünkü sessize alsanız bile mekandaki çok sayıda cep telefonunun sinyal alışverişi nedeniyle risk oluşturacaktır.

Eğer kulaklık kullanamıyorsanız cep telefonunu sürekli aynı kulakta tutmayınız. Görüşme yaparken sürekli bir kulağınızdan öbürüne değiştiriniz.

Sonuç itibariyle teknolojiye hakim olmalı ama esir olmamalıdır. Her şeyi dozunda ve dozajında yapmalı, önceliği aile ve sosyal çevremize vermeliyiz. Beyin sağlığımız için mümkün mertebe elektronik ortamlardan uzak durulmalı, wireless kolaylığı yerine kablolu internet ve ev telefonları kullanmalıyız. Cep telefonlarını sohbet ve oyun aracı olarak değil iletişim vasıtası mantığıyla kısa süreler için kullanmalıyız.

Faydalanılan Kaynaklar : Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz , Habertürk , Milliyet

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
1
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.