Dış Gebelik Nedir Tedavisi Varmıdır?

Tam hamileyim diye öğrenip bunun sevincini yaşarken tüm belirtileri de gösteren hamilelik hevesinizi kursağınızda bıraktığı anlar da yaşatabiliyor. Yani döllenen yumurta çok nadir de olsa rahimde değil de rahim dışına bağlanıp orada gelişmeye başlayıp  dış gebelik oluşabiliyor.

Dış gebeliklerin hemen hemen çoğu fallop tüpünde meydana gelir. Fallop tüpü de embriyonun gelişmesi için uygun tasarlanmamıştır embriyonun orda büyüyüp gelişecek kadar geniş bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden de buna tubal gebelik de denilebilir. Normal gebelikte, döllenmiş yumurta fallop tüplerinden ilerleyerek rahim içine yerleşir. Orda büyümeye ve gelişmeye başlar. Ancak bu tüpler daha önce yaşanmış çeşitli nedenlerden dolayı hasarlı ya da tıkalı ise döllenmiş yumurta daha fazla ileriye gidemeyerek rahme ulaşamaz, olduğu yerde tutunur ve orada gelişmeye başlar. Ancak fallop tüpleri bir bebeğin büyüyüp gelişmesine imkan veremeyecek kadar dar oldukları için, gebelik normal bir biçimde ilerleyemez.  Dış gebelik sadece fallop tüplerinde de meydana gelmez. Çok nadir olsada rahim boynu, yumurtalık ve sezaryen kesinde de görülebiliyor. 

Dış gebelik genelde 50 gebelikte 1 kişide görülebilecek kadar azdır. Bu oran genelde yaşama koşullarına ve bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Bu ırklara , yaşama şartlarına, yaşa ve bazı diğer etkenlere göre değişiklik gösterse de ülkemizde %2 oranında görülebiliyor.

Dış gebelik farkedilmezse ne olur?

Dış gebelik farkedilmezse,  ait olmadığı yere yerleşen embriyo orada büyür ve fallop tüplerinin aşırı esneyerek patlamasına ve gebenin damarlarının yırtılmasına neden olur. Bu olay sonrasında gebenin tüpleri ağır hasar alır ya da tamamen zarar görür. Oluşan hasarlar nedeniyle aşırı karın ağrısı ve fazla kanama meydana gelir ki; bu durum gebeyi ölüme kadar götürebilir.

Dış gebelik daha çok kimlerde görülür?

Doğuştan tüplerinde sorun olanlarda
Daha önceden dış gebelik yaşamış olanlarda,
Yaşı 35’in üzerinde olanlarda,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan,  fallop tüplerinin ve pelviğin iltihaplanması ile meydana gelen Salpenjit (PID) hastalığı geçirenlerde,
Tüplerinde yapışkanlıklar olanlarda,
Kısırlık tedavisi görenlerde,
Birden fazla kürtaj olanlarda,
Sigara tüketenlerde,
Yumartalık kistleri ve miyomları olanlarda dış gebelik görülme ihtimali daha yüksektir.

Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış gebelikte de hamilelik belirtilelerinin hemen hemen aynılaru görülür. Göğüslerde şişlik hassasiyet, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, adet gecikmesi, hatta hamilelik testinde pozitif çıkması. Hamileliğin ilk zamanlarında normal mi yoksa dış gebelik mi olduğunu anlamak pek mümkün olmayabilir. Hamileliğin 6. Gününden itibaren yükselmeye başlayan HCG hormonunun (gebelik hormonu) düzenli takibi sayesinde gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılabilir.  HCG hormonu normal gebeliklerde 2 gün kadar kısa bir sürede yaklaşık 2 kat artarken dış gebelikte böyle bir artış gözlemlenmez. Ayrıca yapılan ultrason görüntülemelerinde de gebeliğin normal ya da dış gebelik olduğu saptanabilir. Doktorlar dış gebeliği yaklaşık 8. haftadan itibaren kesin olarak tanımlayabilirler.
Ayeıca bir diğer belirtiler de,
Leğen kemiğinizde, karnınızda, boyun ve omzunuzda bıçak saplanmasına benzer, keskin, gidip gelen, şiddeti hafifleyip artan ağrılarınız varsa,
Mide ve bağırsak şikayetleriniz baş göstermeye başladıysa,
Kanama ve ağrıya ek olarak baş dönmesi yaşıyorsanız,Üzerinizden atamadığınız sersemlik yaşıyorsanız derhal doktora başvurmalısınız.
 
Bu belirttiğimiz belirtiler sadece dış gebelikte görülen belirtiler değildir farklı sebeplerden de kaynaklanabilir. Bu yüzden en doğru tespiti doktorunuz yapacaktır doktorunuza başvurmanızda iletişim halinde olmanızda fayda vardır. En kesin bilgiyi ve tanıyı doktorunuz verecektir.

Dış gebeliğin tedavisi var mıdır?

Gerekli muayne, yapılan testler, ultrason görüntüleri, belirtiler ve diğer işlemlerden sonra dış gebelik tanısı konan gebelikte embriyonun tekrar rahme alınması mümkün değildir. Bu nedenle meydana gelmiş bir dış gebeliğin tüpün yırtılmasını önlemek ve farklı komplikasyonlara neden olmasını önlemek için gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Doktorunuz cerrahi müdahaleye baçvururvekitlryi almak için anne adayının karnının alt bölgesine bir kesik atar. İnce ve uzun bir aleti annenin leğen kemiği bölgesine sokarak, gerekli işlemleri yapar ve gebeliği sonlandırır. Müdahale sonrasında hCG seviyesinin sıfıra (0) düşmesi beklenir. Eğer seviye azalarak sıfıra inerse operasyon başarılı anlamına gelir, ancak hormon seviyesi yüksek çıkarsa ameliyat tekrar edilebilir ya da metotreksat tedavisi uygulanabilir.

Dış gebelikte nadiren tercih edilen bir tedavi yöntemi de, çoğunlukla hCG seviyesi düşük olan gebelere uygulanır. Doktorunuz durumunuzu tespit ettikten sonra dış gebeliğin, herhangi bir tıbbi müdahalede bulunmadan, kendiliğinden dışarı atılması ya da emilim yoluyla sonlanıp sonlanmamasını gözlemleyip, beklemek isteyebilir.

Dış gebeliğin erken tespit edilmesi çok önemlidir. Dış gebelikler anne adayları için çok büyük risk faktörüdür. Bunun en önemlisi de aşırı kan kaybından dolayı meydana gelen ölümlerdir. Fakat bunu erken tanı sayesinde anne adayında kalıcı hasar bırakmadan hatta bazen cerrahi müdahaleye bile gerek duymadan gebeliğin sonlandırılması sağlanabilir.  Bu yüzden gebelikte düzenli doktor muayeneleri çok önemli olup  ihmal edilmemilidir.

Dış Gebelikten Sonra Normal Gebelik Yaşanabilir Mi?

Dış gebelik yaşamış bir anne adayının yeni bir hamilelik istediğinde, daha gebelik oluşmadan planlama esnasında bir kadın doğum doktoru ile bu sürece başlamarı daha faydalı olacaktır. Çünkü bir defa daha yaşama ihtimaliniz yüksektir, ancak sağlıklı bir gebelik geçirmeniz de mümkündür. Tüplerinizden biri hasar görmüş ya da alınmış olsa bile, tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bir gebelik ve ardından sağlıklı bir bebeğe kavuşma şansınız da vardır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.