Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirim?

Genelde çoğu anne adayında doğum korkusu vardır. Özellikle de ilk doğum yapacak olan anneler, evhamlı ve tedirgin anne adayları ya da başkalarından korkunç doğum hikayeleri duymuş yada görmüş kişilerde yaygın olarak görülen bu psikolojik problem ve korkuya tokofobi denir. Anne adayları doğum ağrılarından, bu ağrıya dayanamayacaklarından ya da kendisine veya bebeğe zarar geleceğinden korkarlar. Bu korkuyu içimizde çok daha fazla büyütmeden psikolojik destek ile aşabilir.

Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?

Endişe düzeyi yüksek olan kişilerde bilinmeyen durumlara karşı olan korku çok daha fazladır. Bu yüzden özellikle de ilk doğumlarda tokofobi görülmesi .ok daha yüksektir. Anlatılan kötü doğum hikayeleri, filmlerde veya internette izlediğim doğum videoları, çevremizdekilerin anlattığı olumsuz doğum hikayeleri ve buna benzer birçok olumsuz yazılar ve izlediklerimiz doğum algılarımızın değişip yanlış şekillenmesine sebep olup doğum korkusunun artmasına neden oluyor.

Tokofobi dediğimiz bu korku üç kategoriye ayrılıp sınıflandırılıyor:

Birincil tokofobide; başlangıcı çocukluk dönemine kadar uzanabilir ve hamileliği duymaya tahammülü bile yoktur. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi doğum hakkında bir çok olumsuz ve kötü hikayelere maruz kalmış kişilerdir. Ya da daha çocukken annelerinin doğum sancılarına şahit olmuş kişiler olup zarar verdiği düşüncesi beynine yer etmiştir. Ya da ailesinde ve çevresinde sakat doğumların gerçekleştiğine takın olmuş kişilerde de görülebilmektedir. Doğum onlar için korkunç bir olaydır ve bundan kaçınmak için her şeyi yaparlar. Hatta kimileri bu olayı o kadar abartır ve yoğun yaşarlar ki, bazen hamileliği yok etmek için elinden geleni yapıp başaramazsa kürtajla bile sonuçlandırmak isteyebilirler. Çocuk sahibi olmakta kararlı tokofobilerde ise doğumu sezaryen doğum ile gerçekleştirmek isterler.

İkincil tokofobilerde ise; genellikle ilk doğumu zorlu geçen yada ölü veya sakat doğum gerçekleştiren kadınlarda korkunç travma yaşayan kişilerde görülür. Bebeklerini kucaklarına alana kadar sürekli nasıl bir bebekle karşılaşacaklarını düşünerek korkularını daha da artırırlar. Hamilelik esnasında bir yakınlarını kaybetmeleri de yine travma yarattığından tokofobiye neden olur.Ölüm korkusuna kapılır ve doğumu endişeyle beklemelerine neden olur.

Üçüncül tokofobilerde; hamilelik depresyonuna eşlik eden tokofobidir. Hamilelik öncesinde herhangi bir korkuları olmamasına rağmen, hamilelik döneminde yaşadıkları depresif duygu durumlarına bağlı olarak tokofobiye kapılabilirler. Evlilik veya hamilelikleri kötü gittiğini düşünerek doğum olayını bir felaket olarak düşünürler.

Doğum korkusu için neler yapılmalıdır?

Doğum korkusu yaşayan kadınlar psikolojik yardım ve terapiler ile bu korkulardan kurtulabiliyorlar. Bunun için kendilerinde böyle bir korku olduğunu farkettiğiniz anda tedavilere başlamak en kısa sürede atlatmanıza neden olur. Hatta bunu hamile kalmadan önce böyle bir korkunuz olduğunuzu farkederseniz o anda terapi görmek daha sorunsuz bir hamilelik süreci atlatmanızı sağlar. Özellikle doğum sırasında yanlarında güvenilir bir kişi olacağını bilmek bu korkunun azalmasını sağlar. Ayrıca bu doğum hikayelerini ve olumsuz doğumları dinlemek ya da okumak yerine uzman bir doktorla doğumla ilgili gerçekleri konuşmak sizi rahatlatıp endişelerinizi yok edecektir. Bir çok olumsuz doğum hikayesi anlatan kişilerden uzak durun. Unutmayın her hamilelik ve doğum süreci kişiye göre farklılık gösterir başka kişinin onları yaşaması sizinde onu yaşayacağınız anlamına gelmez. İlk kez anne olacakların ise bebeklerine bakamama korkusundan kaynaklanan tokofobi için ise, doğuma hazırlık kursları, eş ve yakınlarının desteği ile kolaylıkla atlatıp korkularının geçmesine yardımcı olacaktır.

Anne adayı, doğum esnasında çekilen ağrının şiddetine dayanamamaktan korkuyor. Ayrıca bilmediği bir yerde yalnız ve çaresiz kalmaktan, bebeğin başına kötü bir şey gelmesinden, doktora ya da hastaneye ulaşamamaktan korkuyor. Doğum korkusu genellikle her gebenin yaşadığı ve doğum yaklaştıkça daha da artan bir korkudur. Bu sadece normal için değil sezaryen doğumdan da korkan anne adayları var. Bilinci kaybettikten sonra neler olacağından, güvensizlik hissinden, kendine ve bebeğe zarar gelmesinden ya da sorasındaki ağrılardan ve iyileşme döneminin zorluğundan ve hatta sezaryen doğum sırasında bir daha ayılmamaktan korkan anne adayları da var. Aslında insan bilmediği şeyden korkar. Bu nedenle korkuyla başa çıkmada ilk adım yeterli bilgi edinmek olmalı. Onlara hamilelik süreci ve doğum hakkında gerçek ve net bilgiyi kendi doktoruyla konuşup endişelerini yok edebilmelidir. Yani kısacası;

Doktorunuzdan sağlıklı bilgiler edinin.

Endişeniz ve korkunuzu net olarak bilin.

Doğumdan sonrası için planlar yapın.

Doğum korku ve stresinizi azaltmak için rahatlatıcı yürüyüş ve egzersizler yapın.

Doğum korkusu sizi ve yaşantınızı olumsuz etkilemeye başladıysa mutlaka bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.