En Çok Yapılan Cilt Hataları

Cilt bakımında yapılan hatalar nedeniyle sadece cildimiz değil , bazı durumlarda sağlığımız dahi bozuluyor. Bunun için yapılan en yaygın hataları bir başlık altında topladım.

Az Su Tüketimi

Su içmemek en yaygın yapılan hatalardan biridir. Cildin nemli kalması , cildinizin sağlıklı olmasının temel sebeplerinden biridir. Uzmanların önerilerine uygun su tüketimi ile cildinizi besleyebilirsiniz. Nemli kalmasını sağladığınızda yıpranmasını ve sağlığını kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca erken yaşlanmanın en önemli sebebi yine yeterince su tüketimi gerçekleştirmemektir.

Makyajı Temizlemeden Uyumak

Cilt sağlığı için yapılan en büyük hatalardan biri kuşkusuz hepimizin bildiği makyajı temizlemeden uyumaktır. Her kadın bu sorunu bilse de en çok yapılan hatalar listesinde kendine yer bulabiliyor. Özellikle yoğun makyaja maruz kalmış ciltlerde gözenekler kapalı kaldığı için cilt sağlığını tehdit eden unsurlar ortaya çıkmaktadır. Hatta cilt sağlığı konusunda araştırma yapan uzmanlar gün içinde makyajın silinip yeniden tazelenmesini sağlık açısından faydalı buluyorlar. Çalışan kadınların erken saatte yaptıkları makyaj geç saatlere kadar yüzünde kalabiliyor. İmkan bulduklarında silip yeniden tazelemenin yarar sağlayacağı söyleniyor. Gözeneklerin bir an bile olsa açılması ve oksijen alması büyük farklara neden olabiliyor.

Güneş Kremi Kullanmamak

Yaz aylarında denize girmek bir çoğumuzun büyük zevklerinden biri. Ya da günün sıcağında kısa kollu giyinmek çoğumuzun ihtiyaçlarından biri. Güneş ışınlarına maruz kalan ciltler için koruyucu doğal kremler var. Hatta bunları artık evde kendiniz dahi yapabiliyorsunuz. Bu kremleri kullanmadığınız takdirde cildiniz büyük hasarlara uğrayabilir. Güneşte fazla kalmak veya cildinizin hassas olması nedeniyle çeşitli cilt hastalıkları oluşabilir. Cilt kanserinin başlıca nedenlerinden biri olduğunu belirtmek isterim.

Sadece Belirli Bölgelere Cilt Bakımı Uygulamak

Yapılan en büyük hatalardan biri belli bölgelere yoğunlaşıp diğer bölgeleri ihmal etmek. Cilt bakımında genellikle yüze yoğunlaşıyoruz. Ancak diğer bölgelerde oluşabilecek hastalıkların da yüzü etkileyebileceğini unutmamak gerekiyor. Cildinizin hassasiyet seviyesi çok yüksek ise bahsettiğim bu durumla karşılaşmanız çok daha kaçınılmaz olacaktır.Tüm cildi kapsayan haftalık ve aylık bakım tavsiyelerini dikkate almanızı tavsiye ediyorum. İlerleyen günlerde bununla ilgili önemli konuları sizlerle paylaşacağım.

Uyku Düzensizliği ve Yeterince Uyumamak

Uyku düzensizliğinin bir çok bilinen zararları var. Cilt sağlığı ile alakalı kısmını çoğumuz gözden kaçırıyoruz. Ancak cildin iyi dinlenememesi sonuncusunda çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Uyku düzensizliği cilt sağlığını tehdit eden önemli unsurlardan biridir. Ayrıca düzensiz uyku da bu listede önemli bir yere sahip olabilir. Birde uyumadan önce cilt bakımı yapmanız çok fayda sağlar. Cildin dinleneceği zaman diliminde bakımın yapılması hem çok daha fazla yarar sağlar. Hem de rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Uyandığınızda bedeninizin dinlendiğini hissedeceksiniz. Yakın zamanda bununla ilgili pratik bakım tavsiyelerini sizlerle paylaşacağım.

Fazla Cilt Bakımı Ürünü Kullanımı

Cilt bakım ürünleri kullanmanız konusunda size çeşitli tavsiyelerde bulunuyorum. Ancak bunu abartıp yoğun bir şekilde kullananlar da var. Doğal bakım ürünleri kullanmış bile olsanız fazlası cilde zarar verecektir. Bu nedenle günlük , haftalık ve aylık olmaz üzere bir cilt bakım planı yapmak lazım. Günlük rutinler bir üst madde de anlattığım gibi yatmadan önce yapılacak pratik bakım olabilir. Haftalık bakımlarda hem cildi yenileme hem de arındırma için uygulanabilir. Aylık bakım ise mevsimsel etmenlere karşın yapılan genel ve kapsamlı bakım olmalıdır. Ancak çok fazla ürün kullanıp cildin doğallığını tehlikeye atmamalısınız. Bu madde maalesef farkında olunmadan çok fazla ihlal ediliyor.

Cildi Nemlendirmeme

Cilt nemlendiriciler içerisinde doğalları tercih ettiğinizde yaşlanmanın etkilerini azaltırsınız. Günlük bakım dediğim pratik cilt bakımı içinde cilt nemlendiriciler mutlaka var. Doğal nemlendirici yapımı ile ilgili de yakın zamanda size bir paylaşım yapacağım.  Cilt nemlendirmeyi çok fazla dikkate almamak yapılan büyük hatalar içerisindedir. Cilt nemlendirme gözenekleri açar ve oksijenin daha fazla nüfus etmesini sağlar. Buda cildin sürekli yenilenmesini sağlar. Bu nedenle cilt nemlendirme konusunda titiz olmanızda fayda var.

Aşırı Makyaj Yapma

Yoğun makyaja uğrayan ciltlerin ciddi rahatsızlıklara uğradığını aslında herkes biliyor. Gerek iş için , gerekse sevdiğiniz için makyajda aşırıya kaçabiliyorsunuz. Özellikle makyaj malzemelerinin bir kısmının uzun süre ciltte kalmasının cilt kanserine neden olabileceğini unutmamalısınız. Hele birde ucuza kaçacağız diye güven vermeyen markaları kullananların vay haline. Aşırı makyaj konusunda sizin dikkatinizi çekmeye çalıştım. Listede yapılan en büyük hatalardan biri olarak kendine yer buldu.

Kullanılan Eşyaları , Aletleri Sterilize Etmeme

Özellikle elimizden düşürmediğimiz cep telefonları gün içerisinde bir çok masayı ziyaret eder. Her tür mikrobu cep telefonu taşımış oluyorsunuz. Bunun gibi bir çok eşyayı saymak mümkün. Hassas ciltlerde bunun etkisi çok daha yakın zamanda görülebiliyor. Gözden kaçan bu önemli konuda titiz olmakta fayda var. Dezenfekte için kullanılan doğal bakım kremleri veya bazı spreyler tercih edilebilir.  Özellikle bu konuda çoğumuzun fazla hassas olmadığını belirtmek isterim. Bu nedenle listede yer vermek gerektiğini düşündüm.

Çok Sıcak Suyla Duş Alma

Kimilerimiz sıcak suda duş almayı çok seviyoruz. Bilimsel araştırmalarda kanıtlandığı üzere ciltte büyük zararı var. Eğer sizinde böyle bir alışkanlığınız varsa mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın.  Sıcak suyla duş alma konusunda biraz daha hassas olmakta fayda var.

Daha bahsedecek çok madde olsa da en çok dikkat çeken ve sıklıkla yapılan hatalar bunlar. Sizlerde bahsetmek istediğiniz konuları konu altında bize ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.