En Trend Stiletto Tarzı

Modayı yakından takip etmeye çalışanlara özel analizlerden oluşan konular sunmaya devam ediyoruz. Stiletto tarzının en seçkin ve trend örneklerini konu içerisinde sizlerle paylaşmaya çalıştım. Dünya ve Türkiye tarzında genelde moda açısından farklar olur. Ancak Stiletto söz konusu oluunca pek fark olduğunu söylemek yanlış olur. Dilerseniz geniş araştırmaya stiletto tarihi ve özellikleri ile başlayalım.. Sizin için seçtiğim tarzlar son dönemlerin en çok tercih edilen modellerinden seçmelerdir.

Stiletto Nedir? Stiletto Ayakkabı Tarihi

Kimine göre, ince ve yüksek topuklu ayakkabıların, ya da orijinal adıyla stilettonun gündeme gelişi 1950’lerde zayıflığın moda dünyasında önem kazanmasıyla birlikte olmuştur.
Ünlü Fransız lüks aksesuar markası Roger Vivier’in yöneticisi Bruno Frisoni de böyle düşünüyor. İlk stiletto ile bağlantısı kurulan iki isimden biri, markaya adını veren Vivier. Diğeri ise Marilyn Monroe, Gloria Swanson ve Bette Davis gibi müşterilere sahip İtalyan ayakkabı tasarımcısı Salvatore Ferragamo.

stiletto-7.png
Frisoni, hangisinin ilk stilettoyu yaptığı tartışmasını sonuca bağlamanın zor olduğunu söylüyor. Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor ve Catherine Denuve gibi isimleri giydiren Vivier, ayakkabı tasarımlarını bir mimar yaklaşımıyla yapıyordu. Vivier için siluet çok önemliydi. Ayakkabıda, ayağa tam oturan hafif bir kavis ve ince bir topuk seksi görünüm ve özel tasarımın yanı sıra ince bir zevki de ifade ediyordu.

Nasıl gelişti?stiletto.jpg
İkinci Dünya Savaşı sırasında uçak sistemleri için yeni materyaller ve yeni teknikler geliştirilmişti. Alüminyum kullanımı ve plastiğin metalle birleştirilmesi yoluyla dünyanın en ince topuğunu yapmak mümkün oldu. 5 mm çapında çelikten yapılan Stiletto topuğu “iğne” adıyla anılmaya başlandı. 8-8,5 cm uzunluğunda ve çok ince uçlu topuk, seksiliği çağrıştıran ideal stiletto topuğu olarak kabul gördü.
Adını kısa saplı ve ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alan stiletto topuğu 1950’lerde yükselişe geçtiyse de kökeni 19. yüzyıla kadar gidiyor. 1974’te Manolo Blahnik adlı modacının sivri topuklu, sivri uçlu tasarımları dönemin apartman topuklarının yerini alacaktı.
Parisli ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin’in kırmızı tabanlı tasarımları stilettonun erotik ve fetişist bağlantılarını güçlendirdi.
Geçmişte kadınlar stiletto topukları daha çok gece giyimi için kullanır, gündüz kısa topuk giyerdi. Fakat ünlülerin her tür etkinliğe apartman topuklu stilettolarla gitmesi kadınlar arasında da yüksek topukların gündelik giyimde kullanılmasına neden oldu.

İkili yaklaşım
sti̇letto.jpgFakat sadece doktorlar değil bazı modacılar bile bu akımı sağlıksız buluyor. İğne topuklar bilek burkulması, ayak tarağında çatlama ve eklem iltihabına neden olabiliyor. 7,5 cm’den uzun topuklar, düz tabanlı ayakkabılara oranla ayağa yedi kat daha fazla basınç yapıyor.
Fakat bazı stiletto taraftarları, bu ayakkabılarla balerin duruşunu andıran yürüyüşün farklı kasların çalışmasını sağlayan bir spor olduğunu düşünüyor.
Amerika’da yüksek topukla yürüme dersleri veren sınıflar bile açılmış.

stilettos-summer-shoes-trend-3.jpgBugün çok sayıda kadın, acı çekseler bile stiletto topuklardan vazgeçmiyor. Örneğin 12-13 cm’lik topuklarıyla ünlü Victoria Beckham, ayağında çıkan bünyona ve omuriliğindeki disk kaymasına rağmen “düz tabanlı ayakkabı giydiğinde konsantre olamadığını” söylüyor.
Keskin çizgileri, mükemmel orantıları ve silueti sayesinde stiletto, heykeli andıran estetik ayakkabılar olarak görülüyor. Yüksek topuklarla yürürken vücudun aldığı biçim, ayakta yarattığı kavis ve uzun bacak yanılsamasının kadına baştan çıkarıcı bir görünüm verdiği düşünülüyor.

stiletto-kiyafet.jpgStiletto hayranları, bu ayakkabıları giydiklerinde kendilerini daha özgüvenli, seksi ve şık hissettiklerini söylüyor. Bunlardan biri de Marilyn Monro idi. “Kadına doğru ayakkabıları verin, dünyayı fetheder,” sözleri ona aitti.

Kaynak : BBC Culture

Sizin İçin Seçtiğimiz Bazı Stiletto Modelleri

Stiletto seçimi konusunda size yardımcı olacak bazı önerilerimiz var. Stiletto giyme konusunda detaylı bir kaynak paylaştıktan sonra model paylaşmak çok daha anlamlı oldu. Burada gördüğünüz modelleri hemen hemen her ayakkabı mağazasında bulabilirsiniz.

Metalik tonlarda stiletto ayakkabı tarzına örnek teşkil edecek bir örnek odluğunu düşünüyorum. Günlük kombinlerde tercih edebileceğiniz bu sade model son dönemlerde bir hayli tercih ediliyor.  Kombinlerde vazgeçilmez haline gelen metalik tercihlere ayakkabı konusunda paylaşacağımız modeli resme tıklayarak daha yakından inceleyebilirsiniz.

Stiletto tercihleri içerisinde rugan modellere ayrı bir yer açmak lazım. Son dönemlerde çok daha fazla tercih edildiğini görebiliyoruz. Özellikle yabancı ünlülerin ayakkabı tercihlerini incelediğimizde günlük kombinlerinde en çok tercih edilen tarzlar arasında. Benim size bir diğer önerim ise farklılık düşünenlere bileklik olan modeller size ayrı bir hava katabilir. Bu modeli bir çok kıyafet kombininde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yüksek topuklu ayakakbıalrdan vazgeçemiyorsanız bunun gibi bir tercih tavsiye ederim. Görüldüğü üzere en güzel deri pantolonlarla kombinleniyor. Ancak bir çok tarz için tercih etmeniz mümkün. Mesela bir mavi jean altında da güzel duracak.

Stiletto ayakkabı modelleri sizi olduğunuzdan daha kadınsı gösterebilir. Bunun için seçeceğiniz modellerde kadınsı tonları da ihmal etmeyin. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında bu renklerle çok daha canlı görülebilirsiniz. İyi bir model ve çok tercih ediliyor. Hemen hemen her iyi ayakkabı markasında benzer örnekleri bulup ayakkabı koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

Yaz aylarına en uygun modeller arasında rengarenk modeller yer alıyor. Ülkemizde stiletto denince genelde tek renk modeller ön plana çıkıyordu. Ancak yakın zamanda modacıların ve ünlülerin dünya modasına ayak uydurması ile yukarıda gördüğünüz tarzda şık stilettolar da üretilmeye başladı.

Bazı ünlülerin tercihlerini genelde moda konularında ihmal etmiyorum. Sizlere fikir verecek resimlerden birisi olarak üstte hazırladığımız örneği paylaştım. Tam boy olan resimlerdeki kombinlere dikkatinizi çekmek istiyorum. Daha önce stiletto konusunda soru işaretleriniz varsa her şekilde çok şık olabileceğini görebilirsiniz. Bence hayatınızda çok daha sık yer verebilirsiniz.

Stiletto şıklığını anlatan en iyi modellerden birini büyük bir beğeni ile paylaştım.  Stiletto şıklığını anlatan daha fazla örnek bulmak mümkün. Ancak en popüler olan modelleri tek bir konuda toplamaya çalıştım. İlerleyen günlerde sizlerin gönderdiği modelleri de sitemde paylaşacağım. Moda konusunda en detaylı bilgileri her zaman Kadınname içerisinde bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.