Erkekler Neden Aldatır?

Günümüzde kadınların ilişki uzmanlarına en sık sorduğu sorulardan biri ”erkekler neden aldatır?” oluyor. Bunun bir çok önemli sebebi ve maalesef sonunda da ”Benim şimdi ne yapmam lazım?’ gibi zor sorularla karşılaşmak gibi sonuçları oluyor. Amacımız hem bu soruları cevaplamak hem de bu zor soruları sormadan önce engel olmak. Öncelikle bunun nedenlerini araştırarak başlayalım.

Erkeklerin en yaygın aldatma sebepleri

Aldatmak , sebebi ne olursa olsun hoş görülmeyecek ve haklı bulunmayacak bir durumdur. Aldatan kişi karşı taraf kadar kendini de aldatmış olur. Bu önemli açıklamayı yaptıktan sonra yaygın sebepleri sizlerle paylaşalım.Bir erkek olarak bazı maddeleri yazmak üzücü olsa da objektif bir gözle yazımı tamamlayacağım.

Sosyal medya ile gelen bolluk

Aldatmaların son dönemlerde istatistiksel olarak en büyük nedeni sosyal medya. Bir erkeğin ve kadının bulamayacağı kadar fazla insan bulma şansı oluyor. Hele birde gözü biraz dışarıda ise ona zemin hazırlayacak yeni bir platform onu bekliyor. Yeni bir isim , yeni bir hayat kısacası hayaller aleminde yeni bir yaşam ile yüzbinlerce kadınla tanışma şansı oluyor. Bu durumun aksini  de düşünebiliriz. Hiç aklında yokken orada tanıştığı yeni bir kaç kadının aklını çelmesi sonucunda aldatmalar olabiliyor. Eğer sosyal medyayı kulanacaksanız veya eşinize kullandıracaksanız bunun özeli olmayacağını bilmelisiniz. Bunun kıskançlıkla alakası yok. Ateşle barut hikayesini hatırlamak lazım. ”BU BENİM ÖZELİM” bu kelimeyi kim nereden uydurmuş ve nasıl hayatımıza girmiş bilmiyorum. Ancak evli insanlar arasında bu cümleyi kullanmak kesinlikle hoş değil. Sosyal medyayı paylaşımlı yani şifreleri birbirinze vererek güven içerisinde kullanın. Bu sayede sizi her zaman dizginleyecek bir sebebiniz olacak.

Sonradan görme ve Abazalık (Doyumsuzluk)

Eğer eşiniz sizi bu sebepten aldatıyorsa maalesef hiç bir şekilde huyundan vazgeçmez. Bu tip erkek değişmeyecek ve daima aynısını tekrarlayacak erkek tipidir. Sonradan görme maddesini şöyle açalım. Evlenmeden önce çok fazla kız arkadaşı olmayan veya hiç bir şey yaşamamış erkeklerin evlendikten sonra kendinde aşırı öz güvenle oluşmuş kadın düşkünlüğüdür. Abazalık ise kaba bir tabir olsa da hal karasında hepimizin kabul ettiği bir kelimedir. Hiç bir zaman doyuma ulaşmayan bu tipler her fırsatı değerlendirmeye çalışırlar. Burada kendinizde suç arayacak hiç bir şey yoktur. Çünkü bu tipler dünyanın en güzel kadını olsanız da doyumsuz tipler olacağı için hep fazlasını isteyeceklerdir. Bazı kadınlar bu tip erkeklere karşı ”benim hatam mı acaba?” diye kendi kendine saçma sorular soruyorlar. Bu soru bu tip erkekler için geçerli değildir.

Cinsel sorunlar

Bu madde için çok ayrı bir konu açmak gerekiyor. Kadın ve erkek arasında konuşulmayan ve genelde en büyük sorunun sebebidir. Cinsel konularda eşinizle konuşmaktan çekinmeyin. Normal bazı isteklerin karşılığını alamama durumunda karşı cinsle konuşmazsanız zamanla ondan soğuma hissedersiniz. Bu sizi başka kadınlar veya erkeklere yöneltir. Bu aşamaya gelmeden eşinizle konuşmalısınız. Bunun farklı bir durumu ise çok sapkın istekler olabiliyor. Bazı eşler sapkın istekler sonuçsuz kalınca çözümü dışarıda arıyor. Halbuki çözüm kendi sapkınlığının tedavisindedir. Bu tip durumlarda eşinizin bu sapkın isteklerini gerçekleştirmeye çalışmak yerine ona bunun yanlış ve hastalık olduğunu anlatmaktır. İşte bu iletişimsizlik ayrılmaların , aldatmanın en büyük sebepleri oluyor.

Çevre

Hanımlar vallahi kusura bakmayın. Sizi eleştireceğim bir madde ile karşı karşıyayız. Aşırı kendine güvenen ve ‘hiç bir şekilde aldatılmayacağını düşünen kadınlar var.  böyle bir erkek veya kadın yok. Öyle olsaydı Brad Pitt Jennifer Aniston’u aldatır mıydı? ”O beni aldatmaz” yaklaşımı doğru değil. Kesinlikle güven ilişkinin en önemli unsurlarından biridir. Ancak ne olursa olsun tedbirli olmak gerekir. Kadın erkek dediğiniz şey patates kızartmasında ketçap ve mayonez gibidir. Şimdi eşiniz gerçekten çok düzgün bir adam. Okul döneminden bir ortamları var. Ayda bir toplandıkları güzel bir ortam. Bu ortamda gerçekten baştan çıkarıcı ve evli erkek hastası bazı kadınlar var. Hala bu özgüvenle o toplantılara yalnız gitmesine izin verirseniz bir gün beklemediğiniz darbeyi alır ve sonra arkadaşlarınıza ”ondan bunu beklemezdim yazıklar olsun” dersiniz. Asla aldatmanın haklı bir yanı yoktur. Ancak eşinize güvenseniz dahi çevresinde soru işaretli insanlar varsa tedbirli olmak gerekir. Bit anlık zaafla aldatılabilirsiniz. Karşılıklı şüphe duyduğunuz çevreleri konuşarak önlem alabilirsiniz. Gerekirse yakinen tanışıp soru işaretlerini giderebilir veya ortamdan kendinizi çıkarabilirsiniz.

İlgisizlik

Yine eşinizin haksız dahi olsa sizde de ufak bir hatanın olduğu maddedir. Belki yoğun iş hayatı belki çocuk olduktan sonra yoğun ev hayatı sizi eşinizden uzaklaştırabilir. Daha doğrusu evle veya işle uğraşmaktan vakit ayıramayabilirsiniz. Bu durumlarda erkekler genelde ilgiyi dışarıda arıyor. Hele birde onun gibi durumlarda olan başka bir kadın olursa önce dostluk sonrasında ise aldatma dediğimiz kötü durum oluşuyor. Hayat bir şekilde devam edecek. Kendinizi ne çok işe ne çok evliliğe vermek lazım. Dengeyi kaybettiğimiz anda eşimizinde dengesinin kaybolacağını bilmek zorundayız. Erkekler bu konuda kadınlara göre daha rahat davranıyorlar. Ancak unutmayalım ki sonuç olarak her erkek sizi bir başka kadınla aldatıyor. Bu durum da kadınların çok masum olmayacağını zaten gösteriyor.  Yapmanız gereken eşinize de vakit ayırarak bu tip durumlara hiç düşmemektir.

Eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek

Bu maddeyi pek hafife almayın. Esprili bir başlık olsa da yazıdaki gerginliği biraz olsun kırmak için kullandım. Ancak durum hala vahim bir şekilde devam ediyor. Mesela sürekli eşinize aldatıyormuş gibi davranmak veya başka kadınları sürekli yanında övmeniz bir kaç seferde sorun olmasa da zamanla bilinç altına farklı düşünceler sokacaktır. Her erkek için geçerli olmasa da aklı azıcık dışarıda olan erkek zamanla bu fikirlere yönelmeye başlar. Bu sebeple bu başlığı aklınızdan çıkarmayın.

İçinde varsa zaten aldatır demek

Ufacık bir çiçeğin büyümesi ve hayatta kalması için bile bir çaba sarf ediyoruz.  Bir oyun için bile emek verdik diye sıkılsak da bazen vakit ayırıyoruz. Peki bunca zorluklara rağmen evliliğiniz için niye bu kadar boş vermiş olabiliyoruz? Her şeyde olduğu gibi evlilikte de emek vermek gerekiyor. Yukarıda yer alan maddelerde öğrendiğimiz gibi bazı durumlarda içinde olmasa bile bu kötü durum yaşanabiliyor. Hiç bir aldatma haklı olmasa da bazen zemini siz hazırlıyor olabilirsiniz. Eşinize gösterdiğiniz ilgiyi ve sevgiyi sürekli hale getirin. İşte siz her şeyi yaptıktan sonra hala aldatılıyorsanız bu içinde olduğunu gösterir. Size vicdan azabı yaşatmaz.

Geldik en zor soruya : ” Aldatılıyorum peki şimdi ne yapacağım?”

Hiç birimiz karşılaşmak istemeyiz. Ancak günümüzde çevremizde maalesef kötü örnekelrini görüyoruz. En akla yatan sebep bile aldatmayı haklı çıkarmaz. İstatistikler ve çevremizden edindiğimiz tecrübelere göre aldatan kişilerin çoğu tekrardan fırsat bulunca veya bir süre geçince yine aldatıyor. Evliliğimiz istatistiklere göre değil manevi duygulara göre kurulmuştur. Ancak aldatılma olayı da bir manevi duygu değildir. Bu sebeple böyle bir olay karşısında mantıklı bakmak bence çok daha doğru olur. Açık ve net söyleyeceğim. Hiç bir yuva yıkılsın istemem. Ancak aldatan bir kişiyi sebebi ne olursa olsun affetmek doğru değil. ”Çocuğunu düşün , yuvanı düşün” büyükler size bu lafı diyeceklerdir.  Peki bir kere veya defalarca sizi aldatan kişi bunu kaç kere düşündü? Sürekli şüpheci bir anne ve aldatma sabıkası olan bir babanın olduğu evde o çocuklar ne kadar sağlıklı büyüyecek? Son günlerde meşhur bir laf varya ”bekara karı boşamak kolay” ayrıca buradaki kaba karı lafını hiç sevmem. Ben evli ve çocuk sahibi biri olarak bu yazıyı çok rahat yazabiliyorum. Eğer toplumun bu gereksiz ”yuvanı yıkma , çocuk var” baskıları olmasaydı erkekler veya aldatan kadınlar bu kadar cesaretli olmazlardı.  Ayrıca geçen gün önemli bir gazetede okudum. Kadınlar erkeklerden çok daha fazla aldatıyormuş. Yani sadece biz erkekleri yargılamak çok da doğru değil. Benim söylediklerim beni bağlar. Ancak bu söylediklerimi iyi düşünmenizde fayda var.  Eğer kişi mutlu değilse bunu konuşarak çözmelidir. Gerekirse aldatmak yerine ayrılmalıdır. Aldatmak dediğiniz şey yapılabilecek büyük insanlık suçlarından biridir. Abartı gelenler aldatılan kadınlar veya erkekler yerine kendini koyarak bunu bir kere daha düşünmelidir. Çünkü ben bu yazıyı yazmadan önce öyle yaptım.  Hepinize güzel bir evlilik diliyorum. Yazılarımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.