Hamilelikte Beslenirken Hangi Gıdalar Tüketilmemelidir?

Hamilelik ile birlikte yeni bir hayata adım atmış oluyorsunuz. Hayat düzeniniz artık değişecektir ve bu düzen hamilelikte başlar. Hamileyken annenin yaptığı her şey beslenmesi de dahil olmak üzere her şey bebeğinizin sağlığını etkiliyor. Bu yüzden hamileyken beslenmenize de bir düzene getirmelisiniz.Özellikle de hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdalara da dikkat edip bu gıdalar bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için tüketmemelidir. Peki hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdalar nelerdir :

Az pişmiş ve çiğ balık ya da et ürünleri

Hamilelikte çiğ yada az pişmiş et ve balık ürünlerinden uzak durulmalıdır. Az pişmiş etler toksoplazma riski taşır. Gebelikte et ve tavukları hiç pembelik kalmayacak şekilde pişirmek gerekmektedir. Salam,sosis,sucuk, pastırma gibi ürünlerde hiç yoktan bu dönemde uzak durulmalıdır. Deniz ürünlerinde de aynı şey geçerlidir.Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin yanında suşi de bu dönemde kesinlikle önerilmiyor. Ayrıca kılıç balığı, köpek balığı, kuzgun ve uskumru gibi balıklar fazla cıva içerdiğinden gelişmekte olan bebeğin beyin ve sinir sisteminine etki eder. Bu nedenle balık seçimine de dikkat etmek gerekiyor.

Konserveler

Hamileyken her şeyi mevsiminde ve tazeyken tüketmek gerekir. Konserve gıdaların raf ömürleri uzun bir süre olduğundan zararlı bakteriler barındırabilir. Ayrıca konserve gıdaların hem uzun raf ömrü açısından hem de teneke kutulardan oluşan bazı tehlikeli durumundan dolayı bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Az pişmiş ve çiğ yumurta

Yumurta hamilelikte çok faydalı bir besin kaynağı olarak doktorlar tarafından da hamilelere önerilir. Ancak bu yumurtanın tam pişmiş olması takdirde geçerli. Hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdaların en başında az pişmiş yumurta gelir. Çünkü az pişmiş yumurta, salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebep olur. Bu bakteri gıda zehirlenmesine bile sebebiyet verebilir. Bu sebeplerden dolayı, az pişmiş yağda yumurta ve rafadan yumurtaya bu süreçte ara vermeniz gerekiyor. Çiğ yumurta ile oluşan mayonez, krema ve dondurma gibi ürünleri de tüketmekten vazgeçmelisiniz.

Pastorize olmayan süt ürünleri

Hamilelikte oldukça gerekli olabilecek kalsiyum değeri için ilaçlar verilse de bunları doğal yoldan temin etmek için süt ve süt ürünleri tüketimi oldukça önemlidir. Ancak bu ürünlerin pastörize olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Pastörize olmayan süt, peynir, küflü veya yumuşak peynirlerin içinde bulunan bakteriler gıda zehirlenmesi riskinizi arttırır ve bu ürünlerde bulunan listeriosis düşük riskine bile sebep olabilir.

Karaciğer

Sakatatlar arasında yer alan karaciğer hamilelere yasak olan gıdalar arasında yer alır. Karaciğer, içerisinde çok fazla A vitamini içeren bir sakatattır. Hamilelikte yüksek A vitamini önerilmez.

Alkol ve sigara

Sigaranın olumsuz etkilerini ayrı bir konuda detaylı bir şekilde anlatmıştık bebekte birçok gelişim bozukluğuna ve düşüğe sebep olabileceği gibi erken doğum vs. bir çok şeye sebep olabiliyor. Konumuza bakıp daha detaylı öğrenebilirsiniz. Alkol tüketimi de oldukça sakıncalıdır. Alkol güçlü teratojen etkilere sahiptir ve bu nedenle düşük, bebekte gelişim geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir.  Bu yüzden özellikle de hamilelikte alkolden uzak durulmalıdır.

Kafein

Kafein hamileler için tamamen yasak olmasa da önerilmemiştir. A şırı dozda kafein bebeğin gelişimine olumsuz şekilde etkiler. Bunun için kahve, çay, kola ve çikolatayı dozunda tüketmekte yarar var. Her şeyde olduğu gibi, kafeinde de aşırı tüketim hamilelikte sakıncalıdır. Özellik kahve ve çayı günde 1 fincandan fazla tüketmemek hatta kahveyi daha az miktarda kullanarak tüketmekte fayda var.

Asitli içecekler ve kutulu meyve suları

Özellikle asitli ve raflarda kutu içinde belli bir süre duran meyve sularından hamilelikte uzak durulması gerekir. Meyve sularındansa meyvelerin mevsiminde kendisini tüketmek daha sağlıklı olsa da illa içmek ve tüketmek istiyorsanız mutlaka taze sıkılmış ve doğal meyve sularını tercih edin. Asitli içeceklerden ise kesinlikle uzak durun en azından hamilelikte .

Bazı Bitki Çayları

Bitki çaylarının faydalarını tabi ki inkar etmiyoruz. Ancak bazı bitki çaylarının çok tüketildiğinde doğum sancılarını başlattığı, yeşil çayın ise folik asidin etkisini azalttığı düşünülüyor. Hamilelik boyunca bitki çaylarına karşı temkinli yaklaşmalı ve doktorunuzun onayı olmadan hiç bir bitki çayını içmemenizi öneririz.

Aşırı tuz ve tuzlu yiyecekler

Aşırı tuzlu ürünler tüketmek normalde de olumsuz etkilediği gibi hamilelikte de önerilmez. Turşular, cipsler soya sosları gibi aşırı miktarda sodyum içeren yiyeceklerin tüketimi özellikle  hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlara neden olduğu bilinen yüksek tansiyona sebep olur. Bu yüzden de özellikle de hamileyken aşırı tuz ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hazır yiyecekler, GDO’lu ürünler

Siz ne yerseniz bebeğiniz de onu yer. Elbette ki hamilelikte aşermeler canın bir şeyler istemesi olacaktır. Ama canının istemesi illa onu hazır yapılanını yemeni gerektirmiyor. Mümkün olduğunca kendin yapıp temiz koşullarda yapıp yemen hem kendin hemde bebeğin sağlığı için oldukça önemli. Cips, çikolata, bisküvi gibi abur cuburlar ve hamburger tipi hazır yemekler her ne kadar normalde de zararlı olsa da hamilelikte beslenme söz konusu olduğunda kaçarak uzaklaşman gereken gıdalar arasında yer alıyor. Hamilelikte GDO’lu gıdalarla beslenirseniz bebeğin fazla kilolu ve gelişim bozukluğu ile doğmasına neden olabilirsiniz.

Yıkanmamış Ürünler

Hamilelikte çiğ et ve balığın zararlı olmasının tam aksine çiğ sebze ve meyve tüketmek bir o kadar da faydalıdır. Ancak bunları tüketirken de dikkatli olunmalıdır. Özellikle de pazar ve marketlerde satılan sebze ve meyveler çoğu zaman yıkanmamış olur. Özellikle de toprak sebzelerini yıkarken elma sirkesi de kullanmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Kısacası hamilelikte tam anlamıyla yıkanmamış ve temizliğinden emin olmadığınız hiç bir gıda ve besini tüketmemelisiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.