Hamileyken Sigara İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Bu konunun sigara içen hamilelerin okumaktan bile çekineceğine ama ine de acaba ne zarar veriyorum diyerek merak ettiğine eminim Eğer sizde kendinizden ziyade daha doğmadan sevdiğiniz ve vazgeçmek istemediğiniz bebeğinizi ve sağlığını düşünüyorsanız bu yazılanlara kulak verin ve kim bilir belki de bu yazımız sizin ve bebeğiniz için güzel şeylere vesile olur.

Normal şartlarda bile sigaranın vücuda ne kadar zararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu durma bir de hamilelik eklenince, hamilelik ve sigaranın bir arada anılması bile endişe yaratacak kadar zararlı bir durum. Nikotin katran gibi içinde bir çok zehirli maddeler içeren sigaranın zararları saymakla bitmez. Sigara kullanımına bağışıklık yapmış halk arasında tiryaki olarak da belirttiğimiz kişilerin bunları bilmesine rağmen bırakamaması demek yanlış bir tabir olacaktır bırakmaması ilginç bir durumdur. Hele ki bu duruma bir de hamilelik eklenince, kendini düşünerek bırakmayan anne adayların bebeği ve sağlığını düşünerek, bu durumun hem kendisine hem bebeğin gelişimine ne kadar zararlı olacağını bilerek dur demesinin zamanı geldiğini bilmesi gerekir. Buna rağmen bazı anne adayları hala sigara tüketimine devam etmektedir.

Sigara İçmenin Bebeğe Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer, böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu direk bebeğe geçer. Yani bu sayede hem kendinizi hem de bebeğinizi şimdiden zehirlemiş ve bir çok riske atmış oluyorsunuz. Karbonmonoksit hücrelere zarar verdiğinden gelişim geriliğine sebep olu. Kanın oksijen taşımasını azaltır. Annenin oksijeni azalınca bebeğe giden oksijen de azalır. Nikotin de aynı şekilde rahme giden kan akımını azaltır. Bunların yanı sıra sigaranın belli başlı olumsuz etkilerini saymaya devam edersek;

1. Erken doğuma sebep olur.

Zamanında gebelik haftası 38 – 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olur.

2. Erken membran rüptürü

Doğum sırasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.

3. İntrauterin gelişme geriliği

Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmasıdır.

4. İntrauerin exitus

Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.

5. Preaklampsi

Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur.

6. Hipertansiyon

Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.

7. Dekolman Plasenta

Plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli boyutlarda kanamanın olmasıdır.

8. Respiratuar Distres sendromu

Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematüre dediğimiz erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık görülmektedir.

9. Süt miktarının azalması

Lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.

10. Lohusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır. 

Gebeliğin özellikle son 3 ayında doğumdan önce bebeğin eşinin ayrılması ve iç kanamalara sebep olduğu durumlar da sigara içen anne adaylarında daha fazla rastlanır. Sonuçta iki durum da; gebelikte sadece bebeği değil, anne hayatını da tehdit eden, ölümcül kanamalara sebep olabilen bir durumdur. Aynı zamanda bebeğin anne karnında ölme riskinin de sigara ile 10 kat arttığı tespit edilmiştir.

Nikotin; rahimdeki damarlarda kasılmaya neden olarak, rahimden bebeğin eşine giden kan akımını düşürür ve bebeğin gelişimini engeller  Dış gebelik ve düşük riskini artırır. Bebeğin eşinin rahim ağzına veya o bölgeye yakın bir yere yerleşmesi olayının sigara içenlerde daha sık görüldüğü izlenmiştir.

Sigara Bebeğin Doğum Kilosunu ve Gelişimini De Olumsuz Etkiler


Her bir tek sigara bile bebeğinize ciddi zararlar vermektedir. Hani bir taneden bir şey olmaz ne olacak ki diye savunmalar vardır ya işte o kesinle yanlış bir düşüncedir. Yapılan bir çok araştırmalarda, günlük içilen sigara sayısına orantılı olarak bebeğin kilosunun da düştüğü gözlenmiştir. Günde 10 sigaranın üstünde içen hastalarda normal yeni doğan kilosunda 200 gr azalma olduğu ve bunun sigara sayısı ile orantılı olarak arttığı tespit edilmiştir.Bundan sakın günde 1 – 2 tane zararsız diye algılanmasın! Sigara hamilelikte tamamen bırakılmalıdır , karbondioksit prodükte ettirir ki, bu kısmi olarak hemoglobine bağlanır ve bebeğe giden oksijen kapasitesini yüzde 20 azaltır. Bu da bebeğin gelişmesini olumsuz etkiler. Unutmamalı ki bir de pasif içicilik vardır; burada anne sigara içmez ama içilen ortamda sürekli bulunur ve bu bile bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bu yüzden de gerek sigara içilen bir ortamda gerekse kendimiz sigaradan tamamen uzak durmalıyız.

Sigara İçen Hamilelere Sigara Bırakmaları İçin Öneriler

Sadece hamilelikte değil normal durumda da sigarayı bırakmak için tabi ki bir çok metot ve yöntem vardır ancak bu kişinin, bunların gerçekleşebilmesi için önce sigarayı bırakmaya karar vermesi ve istemesi gerekmektir. Kendi isteyip karar vermeden hiç bir yöntem başarılı olmaz. Eğer hem kendinize hem de bebeğinize zarar vermek istemiyorsanız o halde kararını verin ve biz de size yardımcı olabilecek bir kaç öneride bulunalım.

Sigara içen kişilerden ve içilen ortamlardan uzak durun. Çünkü bu durum sigarayı bırakmanızda işinizi zorlaştırır ve bu yüzden yakın çevrenizden bu konuda size yardımcı olmalarını isteyin.

Sigarayı bırakmak için geçerli nedenlerinizin bir listesini yapın.

Her sigara içme isteğinizde kendinizi dışarıya atın ve ciğerlerinizi temiz hava alın ve yürüyüş yapın.

Sigara içilen ve sizde sigara içme isteği uyandıran ortamlardan uzak durmaya çalışın. Aktif sigara içmek kadar pasif içici olmak da aynı zararı verir. Sigara dumanını hiçbir şekilde solumayın.

Sigara içmediğiniz her gün kendinizi ödüllendirin.

Sigara içmemenin size olumlu katkılarını bir kağıda yazın ve tekrar tekrar okuyun. Bu sizi motive edecektir.

Sigaranın bebeğinizin büyüme ve gelişimine olumsuz etkilerini sürekli okuyun. Her sigara yakma isteğinizde bu bilgiler aklınıza gelsin.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak materyallerden yardım alabilirsiniz. Bunun için mutlaka doktorunuzun onayını almayı unutmayın.

Denemenize rağmen sigarayı bırakmayı başaramıyorsanız vazgeçmeyin ve pes etmeyin bebeğinizi düşünerek tekrar tekrar denemek ve başarmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Her şeye rağmen kendi başınıza bırakmayı başaramıyorsanız ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayabilir ve destek isteyebilirsiniz.

Doğumdan sonra sigara içilebilir mi?

  • Doğumundan sonra da annenin sigara içmemesi gerekir.
  • Sigaranın bebeğin yanında değil dışarıda içilmesi bile sigaranın zararlı etkilerini azaltmaz. Sigara dumanı giysilere ve deriye sineceğinden bebeğe yine zarar verir.
  • Emdiği süt vasıtasıyla sigaradaki zararlı maddelere bebek yine maruz kalır
  • Sigara anne sütünün miktarını azaltır.
  • Sigara bebeğin huzursuz olmasına neden olur.
  • Sigara içen annelerin bebeklerinin uyku düzenleri bozulabilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.