İlişkilde Yaş Farkı Sorun Olur Mu?

İlişkilerde yaş farkı çok konuşulan ve her toplu grup  konuşmalarında mutlaka fikir ayrılığına sebep olan bir konudur. İlişki rehberi yazılarımı okuyanların bileceği gibi benim bu köşede yapmak istediğim ”şunu yap , bunu yap” söylemlerinden ziyade olaya farklı bakış açılarından bakmanızı sağlamaktır.  İlişkilerde yaş farkı konusunda yazımı dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.

Başkalarının ilişkileri üzerine konuşmayı çok seven bir toplumuz. Halbuki onun yerine kendi ilişkilerimizi sorgulasak iletişim problemi nedeniyle biten veya sıkıntıya giren ilişkileri kurtarabiliriz.  Aslında daha ilk paragrafta benim yaş farkıyla alakalı fikrimi anlayabilmişsinizdir. Önemli olan benim fikrimden çok sizin değerlendirmeniz olacak. Bunun için olabildiğince objektif şekilde farklı pencerelere yönelelim.

Bilimsel ve Mantıksal Bakış Açısı

Genelde yaş farkını daha çok duygusal olarak değerlendiriyoruz. Ancak işin birde bilimsel kısmı var. Kuşaklar arasında farkı incelersek sonuç bizi bir hayli şaşırtabilir. 40 yaşında baba veya anne olmuş bir ebeveyn genelde yeni nesilin farklı olduğundan yakınır. Hatta yapılan anketlerde de birbiriyle en iyi anlaşan anne ve babaların , genç yaşta çocuk sahibi olanlardan oluştuğu görülmektedir. Bunun sebebi ise çok hızlı gelişen dünyanın sürekli evrim geçirmesidir.  Aynı şeyi eşler arasında düşünürsek mantıken anlaşma sorunu zor olacaktır. Ayrıca insan belli bir yaştan sonra daha dutgun bir hayat istiyor. Gençken ise daha hızlı bir yaşam düşüncesi oluyor. Elbette istisnalar buna dahil değildir. Mantıklı bir bakış açısı ile olaya yaklaşırsak yaş farkının ilişkileri sosyal anlamda etkileyebileceğini gösteriyor. Ancak kararınızı vermeden bir sonraki başlığı okuyun.

Duygusal Bakış Açısı

Tarihi liderleri düşünürsek onları hiç tanımadan bizden yüzlerce yaş büyük kişiler olarak hem sevebiliyor hem saygı duyabiliyoruz. Buda şunu gösteriyor ki , karşınızdaki insana sevgi besliyorsanız onunla anlaşmanıza hiç bir şey engel olamaz. Aradaki sosyokültürel farkları kapatan sevgi olabiliyor. Bu maddeyi de düşününce yaş farkının çok önemli olmadığını düşünebiliyoruz. İşte insanların nesiller boyu tartışıp çözüme ulaştıramadığı konunun bitmeme sebebi budur. Herkesin haklı olduğu bir konudan bahsediyoruz. Burada önemli olan olaya sizin bakış açınız. Bu madde ile ilgili farklı tespitlerde olabilir. Aşkın zamanla geçtiği, geriye sadece saygının kaldığı gibi. Ancak bu tespitleri çürütecek nice aşklardan bahsedebiliriz. Hatta bu örnekler sayfalardan , romanlara ve hatta ansiklopedilere yazılabilir.

Peki Hiç Bu Pencereden Baktınız mı?

Şimdiki gibi testler , kayıtlar ve toplumsal yargıların olmadığı bir yerde olduğunuzu düşünün. Yani sizin kararlarınızı farkında olarak veya olmadan etkileyecek hiç bir şeyin olmadığı bir zaman düşünün. Bu şartlarda tanıştığınız kişinin sizden 20 yaş büyük veya küçük olduğunu düşünün. Sizin toplumsal baskı ile acaba diye düşünmediğiniz zamanlarda bu kararı vermeniz bence çok zor olmayacak. Belki yaşıtlarınıza göre anlaşmakta zorluk çekebileceğiniz bir ilişki olabilir. Belki gerçekten olumsuz bir ilişki de olabilir. Ancak çoğunuz ön yargılara sahip olmadığınız için bu ilişkiye şans verirdiniz. Ön yargıları bir kenara bırakmanız ve durumu böyle değerlendirmeniz gerekiyor. Fikrinizin bu şekilde olumlu veya olumsuz olması çokta önemli değil. Ayrıca unutmayalım ki milyarlarca insan olsak da anlaşabileceğimiz ve yuva kurabileceğimiz insanı bulmakta yinede zorlanıyoruz. Gerçek aşkı bulmak zaten düşünüldüğünden çok daha zor. Gerçek aşkı yakalamak bu kadar zorken yaş farkını önemsemek ne kadar doğru olur? Tersi bir bakıç açısı ile toplumsal baskıların ve önyargıların bu kadar çok olduğu bir dünyada sevdiğinizin yaş farkını önemsememek ne kadar kolay olabilir? Tek bir konuda fikrimiz herkesle uyuşacaktır. İşiniz kolay değil. Hayat sizin ve mümkün olduğunca kendi kararınızı vermeye çalışın.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.