Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınların en büyük problemleri arasında gösterilen  hormon bozukluğu ile ilgili detaylı araştırma yaptık. Çok önemli araştırmalar ve yıllardır bu alanda hizmet veren doktorların görüşlerinden oluşan bu değerli konuyu dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum. Her zaman yaptığımız gibi ilk önce tanımlar üzerinde net bilgilere sahip olmaya çalışalım.

Hormon Bozukluğu Nedir?

 Hormon bozukluğunun çok geniş bir anlamı vardır. Sadece kadınlar ve hamilelik ile alakalı hormonları kapsamamaktadır. Aynı zamanda bütün hormonlar ile alakalı gelişen bozuklukları da kapsar.

 Erkeklerde de bir takım hormonal bozukluklarına rastlanabilmektedir. Ancak hormon bozukluğu ifadesi kullanıldığı zaman, kadınlar tarafından ilk olarak adet düzeni, tüylenme ve kısırlık ile alakalı hormonlar akla gelir.

Ülkemizde hormon bozukluğu ifadesi çok sık telaffuz edildiği halde, her zaman doğru ve yerinde kullanılmadığı görülmektedir. Aslında kadınlarda çok az hastalık hormon bozukluğu ile alakalı olarak gelişmektedir. Her adet bozukluğunun, her tüylenmenin, her kısırlığın meydana gelme sebebi, hormon bozukluğundan kaynaklanmaz. Hatta bu durumların az bir kısmında hormon bozukluğu ile karşılaşılmaktadır.

Hormon bozukluğu ifadesinin en çok kullanıldığı durumların ilk sırasında, özellikle genç yaşlarda karşılaşılan aşırı tüylenme ve kıllanmada artış durumu gelir. Hirsutismuz olarak ifade edilen bu durumlarda, aslında çoğu zaman hormon değerleri normal olarak çıkar. Yapılan tahlillerde de genel olarak sonuç normal görülür. Buna rağmen neredeyse bütün tüylenme artışı, toplum arasında hormon bozukluğu olarak ifade edilse de, bu doğru değildir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

1) Açıklanamayan Kilo Değişimleri

Hormonlarımız vücut metabolizmasında önemli bir rol oynar. Gıdalardan aldığımız kalorilerin ne kadarının yakılacağına ve ne kadarının yağ şeklinde depo edileceğine etki eder. Özellikle tiroid veya böbrek üstü bezlerindeki sorunlarla ortaya çıkan hormon bozukluğu aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Ani kilo kayıpları veya kilo artışı

Göbek yağlarının bir türlü erimemesi

Hazımsızlık, şişkinlik, ishal veya kabızlık gibi sindirim sorunları

Birden acıkma, aniden ortaya çıkan tuzlu veya tatlı gıda ihtiyacı

2) Kaygı Bozuklukları, Huzursuzluk Veya Ruh Hali Değişimleri

Serotonin yetmezliği, aşırı dopamin, hipotiroidi gibi hormon bozukluğu türleri kişinin duygu durumunda dalgalanmalara neden olur. Bu şekilde etki eden hormon bozukluğu, aniden kötüye evirilen neşeye neden olabildiği gibi, kişiyi depresyona da sürükleyebilir.

3) Uyku Problemleri

Kişinin ne zaman yatağa girmesi gerektiğini söyleyen ve gün içindeki enerji kullanımını ayarlayan günlük ritim (sirkadiyen ritim), hormonlarla doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla hormon bozukluğu insomnia, aşırı uyuma, narkolepsi, uyku apnesi gibi sorunlara neden olabilir.

4) Cinsel Arzuda Düşüş Ve Diğer Belirtiler

Üreme sisteminin düzgün işleyebilmesi büyük oranda hormonlara bağlıdır. Hormon bozukluğu libidoda düşüşe neden olabildiği gibi, çocuk sahibi olamamanın da en büyük nedeni olabilir.

Hormon bozukluğu aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

Kalıcı yorgunluklar

Aşırı terleme, gece terlemeleri, sıcak basması

Yağlı cilt, akne, egzama gibi cilt sorunları

Kas kütlesinde kayıp

Unutkanlık

Baş ağrıları, migren

Vajinal kuruluk

Vücut kıllarında kontrolsüz artış

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Hormon bozukluğu teşhisi konulduysa tüylenme olması normaldir. Bu konuda doktorunuz da size bu bilgiyi verecektir. Bu tip durumlarda hormonal bozukluğun geçmesi neticesinde tüylenme de azalır. Ancak hormon problemi geçtikten sonra tüylenmenin devam ettiği de görülmektedir. Bu durum halinde tüylenme ile ilgili doktora gitmeniz gerekebilir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Tedavisi

Hormonların doğal salgılamasının dışında sorunların yaşanmasına hormon bozukluğu adı verilir. Hormon bozukluğu sorunları genelde genetik sorunlar ve yumurtalıklarda var olan kistlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda da beyinde salgılanan hormonların faaliyete geçmemesi sonucunda sorunlar yaşanmaya başlanır. Bunun sonucunda da adet düzensizliği başlar ve erken dönemde menopoza girme sorunu yaşanır. Hormon bozukluğu sorunları bayanlarda genç kızlık dönemlerinde daha sık gözlemlenir. Özellikle genç bayanlardan adet düzensizliği sorunun başında yumurtlama fonksiyonlarının sağlıklı olmaması gelir. Bu da polikistikover sorununa sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da adet düzensizliği ve tüylenme sıkıntıları meydana gelir.

Bunun dışında yumurtalarda var olan kistler kişilerde hormonların bozulmasına sebep olur. Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi, erkeklerde hormon bozukluğu ve tedavisi yapılmadıkça daha büyük sorunlar yaşanır. Tedavisi yapılmadıkça adet düzensizliği sorunu artar, tüylenme artar ve aşırı düzeyde kilo alımları başlar.

Erkeklerde ve kadınlarda hem bedensel açıdan hem de ruhsal açısından sağlık ile alakalı sorunların yaşanmasına sebep olur. Hormon bozukluğu tedavisi hangi hormonda sorun varsa ona göre planlanmalıdır. Yani her hormon un tedavisi farklıdır. Hormonların seviyelerini tespit etmek ve yan etkilerini belirlemek adına kan testi yapılmalıdır. Sonrasında kadınlarda ve erkeklerde tedavisi için hormonları baskılayıcı ilaçların kullanılması gerekir.

Hormon Bozukluğu Ve Tedavisi İlaç İsimleri

Hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılır, kişilerde meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için ile ilaç kullanımı yapılır. Kullanılacak olan ilaçlar genelde progesteron, östrojen ya da her ikisini içeren ilaçlardır. Bunlardan bazıları; Kapsül ve Glifor, Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül, Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet, Apranax Fort 550 mg Tablet, Cyclo- Progynova Draje, Duphaston 10 Mg Tablet, Luteynyl 5 mg Tablet ve arlusal 5 mg Tabletdir. Bu ilaçlar düzenli ve önerildiği dozda kullanıldığında insan vücudunda bulunan dengesizlikler giderir.

Hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir kapsamında ilaçların kullanılması zaman içinde etki gösterir ve vücudun fonksiyonlarının yerine gelmesini sağlayarak sağlıklı yaşama adım attırır. Bu ilaçlar kas içine iğne olarak ya da ağız yolu ile tablet şeklinde kullanılmaktadır. Hormonlarda bulunan eksikliklerin giderilmesi için dışarından takviye edilerek sorunlar düzelir. İlaçlar tiroid bezleri rahatsızlıklarında, vücutta oluşan hormon dengesizliklerinde ve yumurtalıklardaki sorunlarda kullanılan ilaçlardır ve kişilere iyi gelir. İlaçların kullanımı sonucunda vücutta olumsuz şekilde etkilerde meydana gelecektir.

Bu yan etkilerin oluşumu konusunda uzman yapılması gerekenler ile alakalı olarak hastasına detaylı bilgiler verir. Bu detayların dışına tedavi süresince çıkmamak çok önemlidir. Ayrıca ilaçların düzenli ve uzmanın önerdiği dozlarda da kullanılması gerekir. Bunun dışında Ahmet Maranki ve Saraçoğlu kürleri de bu dönemde ek destek sağlayacak ve iyi gelecektir.

Hormon Bozukluğu Videolu Anlatım

 

Hormon bozukluğu ile ilgili sorularınızı konu altında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar :

Doç.Dr. Sevtap Handemir Kılıç

jinekoloji.com

mutluyasam.com

hormonlarim.com

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.