Saçları Kıvırcık Yapma Yöntemleri

Yaşı yetenler hatırlayacaktır. Bir dönemde düz saçlar bir hayli modaydı. Şuan ise bir çok kadın saçlarını kıvırcık yapabilmek için yöntemler araştırıyor. Aslında eskiden bu yana kıvırcık saç hoş bir görüntü sağlıyordu. Hatta manevi olarak kıvırcık saçlı kadınların daha samimi bir görüntü sergilediği söyleniyor.  İşin manevi boyutunu bilemem. Ancak size önereceğim yöntemlerle saçlarınızı ısı kullanmadan kıvırcık yapma bilgisine sahip olacağınız söyleyebilirim.

Evde Kıvırcık Saç Yapma

Evde kıvırcık saç yapmak sizi çok fazla yormayacaktır. Ayrıca basit bir şekilde saçlarınızı kıvırcık yapabilirsiniz.  İki parmak kalınlığında kıvırıp katladığınız gazete kağıtlarını, saç tutamlarına sarıp tutturarak doğal kıvırcıklıklar elde edebilirsiniz. Bir başka yöntem de belli kalınlıklarda ayırdığınız saç tutamlarınızı, kendi eksenleri etrafında burgu yapıp, bu burguları minik topuzlar haline getirip bir toka yardımıyla tutturabilirsiniz. Sabah  uyanıp tokaları çıkardığınızda kıvırcık saçlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Bir başka yöntem de gece yatmadan önce ince tutamlara ayırdığınız saçlarınızı sıkıca örmektir. Sabah örgü demetlerini çözüp ellerinizle hafifçe şekil verdiğiniz kıvırcık saçlarınızı gün boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine ince demetler halinde ayırdığınız saçlarınıza bir miktar jöle yahut  saç şekillendirici köpük sürerek, ince ve uzun bir kurşun kaleme dolayıp, saç kurutma makinesi ile kurutun. Kalemi saç demetinden çekip çıkartın ve mükemmel buklelere sahip olun.

İnce tutamlar halinde ayırdığınız saçlarınızı, kolay eğilip bükülmeyen pipetlere dolayarak da kıvırcık saçlar elde edebilirsiniz. Saç bantlarıyla, sosis bigudilerle ve kumaş parçalarına dolayarak, evde kendi kendinize hem doğal dalgalar ve kıvırcıklıklar elde edebilir, hem de saçlarınızın maşa ve ısıtıcı gibi elektrikli  aygıtlar tarafından kurutulup yıpranmasını büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Farklı Yöntemlerle Kıvırcık Saç Elde Etme Yöntemleri

Yukarıda belirtilen yöntem dışında bir çok şekilde saçlar kıvırcık hale getirilebilir. Farklı yöntemler ile daha kalıcı kıvırcık saç sahibi olabilirsiniz.

Pipetler ile kıvırcık saç yapma yöntemi 

İlk olarak pipetlerle kıvırcık saç elde ederken iki farklı yöntemi kullanma şansınız var. Her iki videoda da temelde pipete küçük saç tutamlarının sarıldığını göreceksiniz. İlkinde tek pipet kullanılırken, ikincisinde 2 adet, biraz daha kalın pipete sarma yöntemi var. Ben her ikisini de sizler paylaşmak istedim. Sonuçlarda ufak farklılıklar var aslında. Ancak bana kalırsa esas fark uygulama ve pipetleri çıkarma aşamasında. İkinci yöntemde pipetleri saçtan çıkarmak çok daha kolay.

Düğümler ile kıvırcık saç yapma yöntemi

Başka bir ısı kullanmadan kıvırcık saç yapma yöntemi gerek diyorsanız düğümler ile yapılan yöntemi önerebilirim. İlk olarak küçük küçük saç tutamlarıyla uğraşmak zorunda olmadığınız gibi yapması ve sökmesi de daha kolay. Saçlarınızı, 5-6 parçaya bölmeniz yeterli olacaktır. İhtiyacınız olacak malzemelerse lastik toka ve tel tokalar. Bu yöntemle ilgili uyarmak istediğim konulardan biri, lastik tokaları çok sıkı ve saçların çok dibinden bağlamaya çalışmamanız. Son olarak en başından beri atladığım bir konu da, hangi yöntemi uygularsanız uygulayın mutlaka saçları koruyan, besleyen ve kırılmasını önleyecek argan yağı vb içeren ürünler kullanmanız. Böylelikle yumuşacık bukleleriniz olacaktır.

Örgüler ile saç dalgası yapma yöntemi

Özellikle uğraşmak istemediğim ama saçımın hafif dalgalı da görünmesini istediğim günler için uyguladığım bir yöntem örgüler ile saç dalgası yapmak. Kıvırcık saçlardan ziyada saç dalgaları elde edersiniz ve oldukça doğal bir görüntüsü vardır. Pek çok farklı şekilde saçlarınızı örerek bu dalgaları elde edebilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi, saçlarınızı bölümlere ayırıp, her bir parçayı örmek. Burada ne kadar ince örgüler yaparsanız o kadar küçük ve kabarmış dalgalar elde edersiniz. Benim önerim daha kalın parçalar halinde saçlarınızı örmeniz. Diğer bir yöntem de aşağıdaki videoda gösterildiği gibi saçları ikiye ayırıp Fransız örgü şeklinde örmek. Burada sizlere aktaracağım pek çok ısı kullanmadan kıvırcık saç yöntemleri için geçerli olan bir kural var. Bu yöntemleri akşam saçlarınızı yıkadıktan sonra, hafif nemliyken uygulamanız ve gece bu şekilde yatmanız. Son olarak örgüleri çok sıkı yapmamanızı öneririm. Çünkü hem başınızı ağrıtabilir hem de saçınızın yıpranmasına sebep olabilir. Bir de örgülerin ucuna çok kalın lastik tokalar yerine ince lastikleri tercih edin.

Saç bandı ile saç dalgası yapma yöntemi

Daha farklı bir yöntemle karşınızdayım. Saç bandı ile saç dalgası yaratma yöntemi daha öncede sizler paylaştığım bir fikir. Saçları orta ve daha uzun boydaki saçların rahatlıkla uygulayabileceği, buklelerden ziyade iri dalgaların elde edildiği bir yöntem. Tıpkı örgü yöntemlerinde olduğu saçınızın bir süre sarılı kalması gerektiğinden gece yatmadan önce nemli saça uygulamanız daha kalıcı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu yöntem için ihtiyacınız olacak tek aksesuar bir saç bandı. Yöntemin ana fikri saç bandı takıldıktan sonra saçların saç bandı etrafında sarılması. Burada eğer daha küçük dalgalar istiyorsanız aldığınız saç parçalarının daha ince olmasına ve daha sık sarmaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Daha farklı bir çok yöntem paylaşılabilir. Ancak benim size önereceğim en yaygın ve etkili yöntemler bunlar. Bir de daha pratik şekilde saçlarınızı dalgalı yapmak istiyorsanız bir anlatım daha yapayım.

En Kolay Şekilde Saçları Dalgalı Yapma Yöntemi

1.Adım
Saçlarınızı şampuanlayın, yıkayın ve en son havlu ile kurulayın.
2. Adım
Şimdi saçınızı iki eşit parçaya bölün.
3.Adım
Saçınız her iki taraftan örün.
4.Adım
Saç düzleştiricinizi orta ısıya getirin.
5.Adım
2-3 dakika boyunca saç düzleştiriciyi örgüye uygulayın.
6.Adım
Bir müddet bekleyip, örgüyü çözün.

Sizlere birde çok içten ve güzel güzel anlatılan bir videoyu paylaşmak istiyorum. Bu yöntemin benzerini yukarıda paylaşmıştım. Ancak videolu anlatım her şekilde çok daha etkili olacaktır.

Sizinde özgün anlatımlarınız varsa hem Youtube kanalınıza katkı hem de farklılık için videonuzu konuda yayınlayabiliriz. Paylaşım konusunda hiç bir çekincemiz yok. Bir çok sitede olan ziyaretçi kaybetme korkusu bizde yok. Aksine işiniz güzel yapan arkadaşlarımızla yardımlaşmak bizi mutlu eder. Saç konusunda çok güzel paylaşımlar gelmeye devam edecek. Anlatımlarda aklınıza takılan bir bölüm olursa çekinmeden konu altında bana yazabilirsiniz. Ayrıca emoji ile not vermeyi unutmayın. Güzel yorumlarınızı görmeyi bekliyorum. Yeni konularda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
3
0
1
1
2
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.