Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen; normal doğumun herhangi bir sebeple mümkün olmadığı durumlarda , karnın ve rahmin kesilerek bebeğin alındığı cerrahi bir işlemdir. Normal doğumun gerçekleşemediği durumlarda doktorun da kararı ile sezaryen doğuma başvurulur. Buna normal doğumun alternatifidir de diyebiliriz. Sezaryen doğum, tıbben gerekli olduğu durumlarda yapılmasının yanı sıra annenin ve doktorun isteğiyle tercihen de yapılabildiği durumlarda söz konusu olabiliyor.
Sezaryen ameliyatının anne ve bebek için bazı riskleri olsa da, normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda hayat kurtarıcı bir alternatiftir.
Sezaryen Doğumu Gerektiren Durumlar Nelerdir?
Kanamanız varsa.
Bebeğiniz oksijen alamıyorsa.
Placenta previa teşhisi konulduysa.
Bebek doğum kanalında transvers (yanlamasına veya çaprazlamasına) duruyorsa.
Kontrol edilemeyen bir şeker hastalığınız veya hamileliğe bağlı yüksek tansiyonunuz varsa.
Doktorunuz sezaryen sonrası vajinal doğuma (SSVD) sıcak bakmıyorsa veya hastanenin 24 saat hazır anestezi ekibi bulunmuyorsa.
Doğumunuz ilerlemiyorsa ve bebek de iyi durumda değilse.
Bebek ters pozisyondaysa ve doktorunuz makat geliş doğumlar konusunda tecrübesizse.
Bebeğinizin kalp atışları yavaşladıysa ve pozisyonunuzu değiştirip daha çok su içmenize, oksijen almanıza ya da suni sancıyı azaltmanıza rağmen düzelmiyorsa.
Birden fazla bebek taşıyorsanız, bebeklerden biri transvers pozisyondaysa veya doktorunuz vajinal çoğul doğumlar konusunda tecrübesizse.
Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?

Sezaryen doğuma karar vermeden önce, sezaryen doğumla ilgili tüm bilgileri öğrenip ona göre karar vermenizi öneririz.. Tabii ki bu durum sizin isteğiniz ve seçiminizle gerçekleşen bir sezaryen doğum olacaksa geçerlidir. Sezaryen doğum da her cerrahi işlemde olduğu gibi anne ve bebek için bazı riskleri vardır. Lokal, genel veya epidural anestezi altında yapılır. Eğer peki sezaryen doğumun riskleri nelerdir bir bakalım;

Anesteziden kaynaklanan riskler ve anesteziye karşı gelişen olası alerjik reaksiyonlar 
Tarihlerin yanlış olması halinde bebeğin planlanmamış erken doğum durumunu ve bunun bebeğin solunum problemiyle karşılaşma riskini arttırması. 
Bebeğin akciğerlerinde sıvı tutulması şeklinde tanımlanan solunumsal distres sendromu (doğal doğum bebek hala rahmin içindeyken akciğerlerini dolduran bu sıvıyı dışarı atar. Sezaryen doğumda ise bu sıvının bir kısmı akciğerde kalabilir) .

Sezaryen Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

Sezaryen doğuma girmeden önce gerekli cerrahi kıyafet giydirilir.
Lokal – genel anestezi ya da epidural uygulama, ameliyathanede yapılır. Anestezi uzmanı annenin hiç birşey hissedip görmemesi için gerekli işlemleri yapar ve anneye doğum sırasındaki işlemleri görmemesi için bir perde çekilip anneye bir kateter takılır. Cerrah, rahme ulaşabilmek için bikinin üst çizgisi hizasına gelecek kadar bir kesik yapar. Anne, bu sırada işlem hareketlerini bazı seçilen ve yapılan anestezi durumuna göre yani epudural sezaryen ise ve şuuru açıksa hissedebilir ama acı duymaz. Üç ya da beş dakika sonra bebek dünyaya gelmiş olur. Anne karnından alınan bebek havaya kaldırılır, yaşamsal fonksiyonları kontrol edilir ve kordonu bağlanarak kesilir. Plasenta alınırken ve dikişler atılırken anne bebeğini kucağına alabilir ya da doğum destekçisinden yardım isteyebilir. Yaklaşık otuz dakika süren bu işlemlerden sonra anne bir dinlenme odasına, oradan da yatacağı odaya alınır. Anne odaya alındıktan kısa bir süre sonra bebek ebe ile birlikte emzirilmek için annenin yanına getirilir. Normal doğumda ki gibi doğar doğmaz anne bebeğine dokunamaz maalesef.

Epidural Sezaryen Nedir?

Epidural sezaryen doğumda annenin şuuru açıktır ama ameliyatın ağrısını hissetmez. Bu daha çok daha önce belirlenen annenin de isteği üzere planlanarak yapılan sezaryen doğumlarda tercih edilir. Uzmanlar, sezaryen doğumun normal doğumdan daha az güvenli olduğunu söylüyor. Sezaryen, anne için daha uzun ve daha travmatik iyileşme süresi getiriyor. Anne ve bebekte komplikasyon oluşma riskini arttırır. Bu nedenle gerekli görülmeden sezaryen doğum önerilmez. 

Elektif Sezaryen Nedir?

Anne ve bebek için normal doğumun riskli olduğu durumlarda ve bunun hamilelik sırasında gerekli olduğu planlanarak sezaryen doğumun önceden annenin doğum sancıları başlamadan planlanan ameliyata elektif sezaryyen deniliyor.

Elektif Sezaryen Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

• Eğer bebekte bilinen yüksek riskli bir durum varsa ve hemen doğması gerekiyorsa, 
• Eğer annede bilinen yüksek riskli bir durum varsa (pre-eklampsi veya plasenta prevya) veya HIV+, Hepatit veya genital herpes gibi doğum esnasında bebeğe bulaşabilecek bir hastalık taşıyorsa, 
• Eğer bebek ters geliyorsa (ayaklar önde) veya transvers durumdaysa (yanlamasına) ve leğen kemiğine döndürülemeyecek kadar derin girmişse, 
• Üçüz veya daha fazla bebek sayısı (ve genelde ikizlerde) varsa, 
• Eğer anne daha önceden sezaryen doğum yapmışsa veya rahim ameliyatı geçirmişse elektif sezaryen uygulanması önerilir.

Acil Sezaryen Nedir?

Anne ve bebek için normal doğum sırasında bazı riskler görülerek bu riskleri ortadan kaldırmak için birden sezaryen doğuma karar verilmesine acil sezaryen deniliyor.

Hangi Durumlarda Acil Sezaryene Karar Verilir?

• Eğer bebek doğum esnasında sıkıntıya girerse ve hızlı olarak doğması gerekiyorsa, 
• Eğer annenin sağlığı doğum esnasında kötüleşirse (örneğin ani kan basıncı yükselmesi, yorgunluk, preeklampsi veya diğer nedenler), 
• Çok nadir, fakat son derece ciddi problemlerden olan kordon sarkması (umbilikal kordonunun sıkıştırdığı bebeğe oksijen gitmemesi durumunda) veya uterus ruptüründe gibi durumlar varsa (bunu bu kadar tıbbi değil de, daha anlaşılır ve halk dilinde yazabilir miyiz? 
• Doğum esnasında bebeğin doğumu zorlaştıracak veya tehlikeli kılacak bir pozisyonda rahme girmesi durumunda 
• İlerleme göstermeyen çok uzun süreli hamilelik durumu varsa normal doğum acil olarak sezaryene dönüşebilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Neler Yaşanıyor?

Sezaryen ameliyattan sonraki ilk 8 ile 12 saat içinde hastanın yataktan kaldırılması akciğerlerin hava almasına, damar tıkanıklığının önlenmesine, bağırsak fonksiyonlarının düzene girmesine yardımcı oluyor. Sezaryen sonrası hastalar, ilk gün genelde rahatça ayağa kalkabiliyor, etrafta dolaşabiliyor ve ikinci gün ise duş alabiliyor. Yine işlemden ilk altı saat sonra ağızdan önce sıvı, sonra katı gıda alımına başlanabiliyor. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için sezaryen sonrası tercihen ilk 12 saat içinde hastaya sonda takılıyor. Sezaryen yerindeki pansuman ise ameliyattan 24 saat sonra açılıyor, yerine başka bir pansuman yaptırmaya gerek kalmıyor.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Önceki sezaryen doğumun nedeni kalıcı bir problem değilse ve normal doğum yapmasını engelleyecek herhangi bir sorun yoksa sezaryen doğumdan sonra normal doğum gerçekleştirilebiliyor. Ancak ileri derecede kalça darlığı, travma veya doğumda yırtılma olması, acil şartlar için hazırlıklı olunmaması gibi durumlar sezaryen sonrası normal doğum denemesini olanaksız kılıyor. Birden fazla sezaryen yapılmış durumlarda normal doğumun denenmemelidir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.