Uzun Süreli Evliliğin Sırları

Son dönemlerde evliliklerin kısa sürmesinin sebeplerini araştıranlara ters köşe yapmak istedik. Evliliklerin kısa sürmesinin sebeplerini bilenler aslında evliliğin uzun sürme sırlarının da bir kısmını öğrenmiş olur. Bende bu konu içerisinde bu konuda farklı bir bakış açısı sunmak istedim. Yararlı olacağını düşünerek yazıma başlamak istiyorum.

Evlilik Bilinci

İnsanlar ilk evlendiklerinde hayatlarının değişeceğini pek tahmin etmezler. Miyonlarca örneği olmasına rağmen onların evliliği çok farklı olacak gibi düşünürler. Yıllarca sevgili kalsanız da evlilik her zaman farklıdır. Bazı kendine göre kuralları vardır. Evlilik bilincine sahip olmadan evliliği yürütmeniz imkansızdır. Bu nedenle ilk madde olarak belirttim. Bu kurallar nedir? diye düşünüyorsanız en temel kuralı hayatınızın artık iki kişi üzerine olduğudur. Artık kararları iki ortak beyin almak zorundadır. Her ne kadar eşiniz size özgürlük tanımış olsa da siz eğer ondan fikir alma hissi yaşamıyorsanız büyük sorun var demektir. Elbette bahsettiğim şeyler pazardan bir kilo elma değil.

Empati

Eğer evlilik iki kişinin iyi anlaşmasından ibaretse empati olmazsa olmazdır. Karşınızdakini anlamadan onunla nasıl iyi anlaşabilirsiniz ki? İlk zamanlar ne kadar iyi empati kurmayı bilseniz de onun düşüncelerini anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu konuda kendinizi suçlu hissetmeyin. Evlilik zamanla olgunlaşan bir durumdur. Ancak sizin temel olarak evlilikte ilk yapmanız gereken empati kurmaya çalışmaktır. Evliliğinde sorun olanlar genelde empati kurduklarını iddia ederler. Gerçekten empati kurabilirseniz sorunların büyük bölümünü çözebilirsiniz. Bu konuda kendinize dürüst olmalısınız.

Sadakat

Sadakat evliliğin en önemli temellerinden biridir. Sadakat konusunda hem siz hem de eşiniz koşulsuz kurallara uymalı. Temeller bir kere sarsılırsa hiç bir zaman eskisi gibi olmazsınız. İstediğiniz kadar affetseniz veya affedilseniz de sorunlar hiç bir zaman bitmeyecektir. huzur hiç bir zaman gelmeyecektir. Uzun süreli evlilikler içerisinde sadakat problemi varsa büyük ihtimalle büyük mutsuzluklar üzerine kurulmuş bir evlilik söz konusudur.

Kavgalar , Tartışmalar Mutlaka Olur. Önemli Olan Kavga Anında Ne Yaptığınızdır

Evlilik boyunca sanmayın ki ilk günlerde ki gibi veya sevgililik dönemindeki gibi toz pembe gidecek. Elbette anne ,baba ile bile kavgalar , tartışmalar odluğu gibi sizin evliliğinizde de bunlar olacaktır. Aşırı olmadığı sürece bu durumu normal karşılayın. Yapmanız gereken sinirli bir yapınız varsa tartışmayı erken sonlandırmak veya o an kaçmaktır. Ancak bir tartışmayı soru işaretleri ile bitirmeyin. Çünkü bu yeni kavgaların başlamasına sebep olur. Sakinken sorunları çok daha kolay çözersiniz. Her tartışmada bir taraf her zaman daha sinirli olur. Haklı bile olsanız eşiniz çok sinirli ise konuşmayı erteleyin. Alttan alma dedikleri şeyi şimdi yapma zamanı demek. Sakin zamanda sorunu konuşmak ve hatlarını söylemek  hemen hemen hep başarılı olur. Elbette eşinizin de bu bakış açısına sahip olması gerekiyor. Şunu unutmayın eşiniz hiç bir zaman anne ve babanız kadar sabırlı olmaz. Yerine göre bazen siz bazen de eşiniz susmayı bilmeli.

Aşk Şart Değil!

Bu maddeye inanmayanlar olabilir. Ancak herkes sevdiği ile evlenmiyor. Ne yani onlar kesinlikle mutsuz mu olacak? Zamanla oluşacak sevgi çok daha kıymetlidir. Aşk hala tanımı tam yapılamayan karmaşık , bazen acı , bazen tatlı garip ama herkesin elde etmek istediği bir duygudur. Evliliğin temeli ise buna dayanmıyor. Elbette aşk olursa her şey daha kolaydır. Ancak sadece aşk evliliği yürütmez. Saygı ve sevgi olduğu sürece o evlilik yürüyebilir. İnsanlar zamanla birbirlerini sevebilirler. Arada saygı kaybolmadığı sürece evlilik yürür.

Zor Zamanlar Önemli Sınavlardır

İşte her zaman olabileceği gibi evlilikte de zor zamanlar olabilir. Sadece maddi olarak düşünmeyin. Allah göstermesin kötü bir hastalık veya yakın kayıp olabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bu zor zamanlarda eşinize nasıl davrandığınız ve ne kadar destek olduğunuz çok önemli. İnsanlar mutluluk anlarında değil , zor zamanlarda yanında olan insanları asla unutmaz. Birbirinze bu zamanlarda destek olabiliyorsanız sizin korkacak bir şeyiniz yoktur.

Dahası Da Var…

Daha bir çok eklenebilecek madde olsa da temelde dikkat edilmesi gerekenler bunlar. Evlilik konusunda sizlere sonsuz mutluluklar diliyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.