Yüzdeki Tüyleri Yok Etme Yöntemleri

Yüzdeki tüylenme çoğu kadın için büyük bir işkence haline gelebiliyor.  Bu tüylenmeden zamanla kurtulmak için sizlere bazı yöntemler önereceğim. Bu arada konu içerisinde verilen yöntem bilgilerinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Ayrıca tüylerden birden arınmanın doğal yöntemlerle mümkün olmadığını söylemek isterim. Ancak paylaşılan yöntemleri sürekli tekrarlama neticesinde ilk zamanlar çıkma süresi uzar. Uzun bir süre sonra da tüylerden arınmış olursunuz.

Aslanpençesi ile Tüylerden Kurtulma

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu önerileri genelde çoğumuzun güvenerek uyguladığı yöntemler oluyor. Bu öneriyi düzgün uygularsanız başarıya ulaşabilirsiniz.

Hormon bozukluğundan kaynaklanan aşırı tüylenmeyi önlemek için;

1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı aslanpençesi koyarak 5 dakika kaynatın. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden önce için.

Bu kür hormonları dengeleyerek, tüylenmeyi önler.

Nane Kürü ile Tüylerden Kurtulma

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bir diğer önerilerinden biri de nane kürü.

Hormon bozukluğundan kaynaklanan aşırı tüylenme sorunu için ;

1 yemek kaşığı taze naneyi ince ince kıydıktan sonra ağzınızda çiğneyip üstüne iki-üç yudum su içerek yutun.

Bu uygulamayı 15 gün uygulanır. Birkaç gün ara verilir.

Tekrar 15 gün uygulanır. Bu kür hormonları normal seviyeye gelmesine yardım edecektir.Tüylenmeyi önleyecektir.

Eğer Nane Küründen sonuç alınamazsa Aslanpençesi Kürünü uygulayın.

Bitkisel Yöntemlerle Tüylerden Kurtulma

Bitkisel yöntemlerden bazılarını sizler için detaylı olarak araştırdım. Nane kürü ile bu bölümde paylaşacağımız nane çayı farklı önerilerdir. Birbirleriyle karıştırmamak lazım.

 

Zerdeçal: İstenmeyen tüylerde oldukça etkili bir baharat olan zerdeçal, birçok malzeme ile beraber kombinlenerek kullanılabilir.

Zerdeçal ve kepekli un: 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepeği karıştırın. Yoğun bir hamur yapmak için bir ölçek susam yağı ekleyin. Hazırladığınız hamuru yüzünüze yayıp, 30 dakika boyunca bekletin. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 1 defa düzenli olarak uygulayın.

Zerdeçal ve gülsuyu: 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 2 yemek kaşığı zerdeçalı karıştırıp macun yapın. Yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. 20 dakika bekledikten sonra, yumuşak bir fırça ile tüylerin çıkış yönünün tersine fırçalayıp bol su ile yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

Zerdeçal, süt ve nohut unu: Yarım fincan nohut unu, 1 fincan süt ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp macun haline getirin. Masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra, tüylerin çıkış yönüne ters olarak masaj yapın ve macunu kaldırın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

İpucu: Zerdeçal uygulanmasından sonra cildinizdeki sarı rengi kaldırmak için, bir parça süte batırılmış pamuk ile yüzünüzü silin sarı renklenme kaldırmak için, sütte bir pamuk batırın ve cildinize sürün.

Fitot-östrojenler: Çeşitli maske uygulamaları dışında, istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir başka yolu, phytoestrogen olarak bilinen bir bileşiği büyük miktarlarda tüketmektir. Tüylenme birçok durumda östrojen hormonundaki dengesizlik sonucunda ortaya çıkar. Bilimsel çalışmalar, fito-östrojenler açısından zengin gıdalarla beslenmenin, istenmeyen tüyleri azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Meyan kökü, yonca, keten tohumu, rezene ve Gotu Kola’nın yüksek miktarda fito-östrojen içeren besinlerden birkaçıdır.

Nane çayı: Aşırı tüylenme, genellikle vücudun yüksek miktarda androjen üretmesinden kaynaklanır. Nane çayı, hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Türk araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, nane çayının erkek tipi aşırı tüylenme sorununu azaltabileceğini ortaya koydu.

Uygulama: Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı nane ekleyip, 10 dakika boyunca demleyin. En az 2 hafta boyunca, düzenli olarak günde 2 bardak tüketin.

Limon Suyu ve Bal: Limon suyu ve bal maskesi, tüylerin rengini açmaya ve azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal bir ağartıcı olan limon suyu cildi temizleyip, ölü hücrelerden arındırırken aynı zamanda kıl köklerini sıkılaştırır. Bal ise nemlendirici özelliği ile cildi ve tüyleri yumuşatmaya yardımcı olur.

Uygulama: Bir çorba kaşığı limon suyunu 3 çorba kaşığı bal ile karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

Tüy Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Başlamadan önce kaşlarınızı antiseptik bir losyon veya kolonya ile silin,

– Acı hissini azaltmak için göz kapağınızı iyice gerin,

– Asla kaşlarınızın üst kısmındaki tüyleri almayın,

– Tüyleri tek tek ve çıkış yönüne doğru çekin,

– İşleminiz bittikten sonra kaşlarınızın üzeriden tekrar losyon uygulayın ve talk pudrası sürün,

– Eğer istediğiniz şekli bir türlü veremediyseniz, ısrar etmeyin; kaşlarınız düzeltmeye çalıştıkça gereğinden fazla incelebilir. Bırakın ve en kısa sürede bir estetisyenden yardım alın.

Doğal Saç Uzatma Yolları

Doğal yollarla saç uzatma yöntemleri için yukarıda ki linke de göz atabilirsiniz. Yine sitemizde ilgi gören konulardan biridir.

Ciltte Türlenmeyi Azaltma Formülü

Videolu olarak çözüm arayanları da unutmadık. Sizler için çok güzel bir formül paylaştık.

İlerleyen günlerde tüylenme ile alakalı formülleri paylaşmaya devam edeceğiz. yorumlarla sizde kendi denediğiniz yöntemleri bize ulaştırabilirsiniz. Konuya ek olarak tüylenme nedenleri ve tedavisini aşağıda bulabilirsiniz.

Kıl nedir neden oluşur?

Vücudumuzu bulunan dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirnen kıllar kıl kökü sayesinde oluşur. Ayak tabanı ve avuç içi hariç vücudumuzun her bölgesinde kıl kökleri bulunur. Bazı kıl kökleri gözle görülmeyecek incelikte kıl üretimi yapar. Bazıları aktif olarak kıl üretimi yapar ve cinsiyet, ırk, yaş, hormonal durum gibi etkenlere göre vücutta daha az veya daha belirgin olan bir tüylenmeye neden olurlar.

 

Kıl kökleri hormonlar tarafından yönlendirilir ve sürekli kıl üretir. Üretilen kıllar kendiliğinden dökülene veya kesilene kadar o bölgede kalır. Kıllar bulundukları bölgeye göre farklı uzama hızına sahipler. Saçlarımız daha hızlı uzar ve daha büyük bur uzunluğa ulaşır. Buna karşın kollarımızdaki kıllar daha yavaş uzar ve aynı uzunlukta kaldıkları izlenimini verirler. Hormonlar kıl köklerinin aynı anda üretim yapmasına izin vermez. Kıl köklerinin bir kısmı aktifken bazıları dinlenir. Bu şekilde kılların aynı anda çıkıp dökülmesi engellenir.

Kıl köklerinin çalışmasını sağlayan hormonlara androjen denir. Bunlar erkeklik hormonları olarak bilinir. Androjen hormonlar kadınlarda düşük seviyede üretilmekle birlikte temel olarak yumurtalıklar ve böbreküstü bezinde üretilirler ve buradan kana verilirler.

 

Tüylenmenin nedenleri nedir?

Androjen hormonları salgısı herhangi bir nedenle ARTtığında kana daha fazla hormon aktarılır ve böylece kıl köklerine de daha hormon ulaşır. Fazla miktardaki hormonlar kadınlarda dinlenme aşamasında bulunan ve erkek tipi bölgelerde bulunun kılların üretiminde artış olmasına neden olur. Tüylenmenin derecesi hormonların üretimine göre değişim gösterir. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert kıllar çıkar. Bunun dışında ciltte yağ üretiminin artar bağlı olarak sivilcelenme görülür.

Kadınlarda tüylenmeye neden olan en önemli sebeplerden biri polikistik over sendromudur. Bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over sendromu adet düzensizliğine, erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenmenin oluşmasına neden olur.

 

Daha ender görülen ve hormon üretiminin artmasını sağlayan nedenlerden biri böbreküstü bezinde çoğu zaman kalıtsal olan bozukluklardır. Bunun dışında bazı tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları ve hormon salgısı yapan kist veya kitleler de kadında tüylenme sorununa yol açabilir.

 

Tüylenmede tanı ve tedavi  yöntemleri

Kadınlarda görülen aşırı tüylenme her zaman ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Mağdur olan kadınlarda yapılan testlerle hormon seviyeleri tespit edilir. Buna göre sorunun yumurtalık, böbreküstü bezi ya da çok ender görülen diğer nedenlere bağlı olup olmadığı tespit edilir. Bazı vakalarda hormon seviyesi normaldir. Bu durumda belirtiyi ortadan kaldırmaya yönelik çeşitli ilaçlar veya tüy giderici yöntemler kullanılır. Hormon seviyelerinin yüksek olması halinde hastalığın nedenini baskılayıcı hormonal tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi üretime başlamış kıl köklerinin üretimini kesmek zor olduğundan ancak yeni kılların çıkmasını engelleyebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.